Zmiany nie są krakowskim pomysłem – to efekt wejścia w życie zmian w ogólnopolskim prawie. Ustawa nałożyła obowiązek wprowadzenia nowych zasad wraz z nowym przetargiem na wywóz odpadów, co w przypadku Krakowa oznacza wejście w życie 1 kwietnia.
Co się zmienia?
Od tej pory zarówno w domach, jak i w blokach będziemy segregować odpady w pięciu kategoriach:
1. Papier i tektura
2. Metale i tworzywa sztuczne
3. Szkło
4. Bio
5. Odpady zmieszane
Jak widać, pierwszą zmianą jest osobne zbieranie odpadów z papieru i tektury, które wcześniej lądowały w koszu razem np. z plastikowymi butelkami i puszkami po konserwach. Ma to swoje konkretne uzasadnienie: dzięki temu będzie można uniknąć zabrudzenia papieru i odzyskać ten surowiec w dużo większym stopniu.
Druga zmiana to wydzielenie odpadów „bio”, czyli np. obierków z warzyw czy resztek jedzenia, do osobnej kategorii. Nie trafią już one do spalarni przy Giedroycia, tylko do instalacji zajmujących się kompostowaniem i przetwarzaniem takich odpadów.
Do każdej z pięciu nowych kategorii jest przypisany kolor – i to też będzie teraz ujednolicone na terenie całego kraju. Oczywiście nie jest fizycznie możliwe, by już od 1 kwietnia wszystkie kosze miały swoje odpowiednie kolory. Kosze w pięciu kolorach będą stopniowo zastępować dotychczasowe, a do tego czasu wystarczy, że pojemniki będą w wyraźny sposób opisane.
Co w której kategorii?
Dla osób, które już wcześniej były przyzwyczajone do segregowania odpadów, nowe zasady nie będą raczej szokiem.
1. Papier i tektura – kolor niebieski – wrzucamy wszystkie opakowania z papieru i kartonu, torby i worki papierowe, gazety i czasopisma, katalogi i ulotki, papier biurowy, zeszyty i książki, papier do pakowania. Tutaj trafiają też tekturowe wytłoczki na jajka. Nie wrzucamy natomiast papieru zatłuszczonego (np. tłustego kartonu po pizzy) ani ręczników papierowych czy chusteczek.
2. Metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty – wrzucamy plastikowe butelki po napojach i opakowania po produktach spożywczych, plastikowe worki i reklamówki, opakowania po środkach czystości, opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach czy mleku), puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny, styropian z opakowań (a nie ten z budowy).
3. Szkło – kolor zielony – wrzucamy szklane butelki i słoiki po napojach i żywności. Nie musimy ich przepłukiwać, wystarczy że będą wypróżnione. Nie trzeba też ściągać etykiet. Do tego pojemnika nie powinno natomiast trafiać szkło z rozbitej szklanki czy lustra ani szkło zbrojone czy hartowane. Chodzi o szkło opakowaniowe.
4. Bio – kolor brązowy – ten pojemnik może budzić najwięcej wątpliwości. Wrzucamy do niego wszystkie resztki jedzenia, np. obierki z ziemniaków, skorupki z jajek, czy resztki jedzenia, ale z dwoma wyjątkami. Nie należy tu wrzucać mięsa i kości. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że odpadów bio będzie stosunkowo niewiele. Ale ze względów higienicznych będą często odbierane od mieszkańców.
UWAGA: W Krakowie do kosza „bio” nie należy wrzucać liści czy trawy z ogrodu. A to dlatego, że – podobnie jak w minionych latach – działa osobny program odbioru odpadów zielonych.
5. Odpady zmieszane – kolor czarny (lub szary) – wrzucamy tam wszystko, co nie zmieściło się w pozostałych kategoriach, a nie jest odpadem „specjalnym” ani niebezpiecznym, np. gruzem z budowy, sprzętem elektronicznym, akumulatorem czy zużytą igłą od strzykawki. Do czarnego pojemnika trafią więc np. zatłuszczony papier, zabrudzone folie, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki, artykuły higieniczne, np. pieluchy, szkło stołowe i żaroodporne, ceramika, lustra oraz mięso i kości.
Programy bez zmian
W dalszym ciągu dostępne będą wszystkie dotychczasowe możliwości dotyczące odbioru przez MPO odpadów nietypowych:
– odbiór odpadów wielkogabarytowych,
– odbiór odpadów zielonych,
– „Elektrobrygada na telefon”, dzięki której za darmo pozbędziemy się starej pralki, lodówki czy telewizora,
– „100% korzyści” – program odbioru tekstyliów, który pozwala wyczyścić szafę i pomóc podopiecznym Polskiego Czerwonego Krzyża,
– punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (Lamusownia przy ul. Nowohuckiej i PGOW Barycz przy ul. Krzemienieckiej), gdzie można oddać praktycznie każdy rodzaj odpadów, od opon po stare meble i gruz.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.mpo.krakow.pl.