Od renesansu do nowoczesności. U stóp Wawelu stanęła wyjątkowa rzeźba [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Monumentalna rzeźba Pawła Orłowskiego zagościła na wawelskim wzgórzu. To przedsmak wystawy „Obraz Złotego Wieku”, która zostanie otwarta dla zwiedzających już 15 września.

U podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu, od strony ulicy Kanoniczej, pojawiła się wyjątkowa rzeźba „Kobieta w czepcu. Głowa wawelska”. Posąg wykonany przez Pawła Orłowskiego, rzeźbiarza i wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, koresponduje z wystawą „Obraz Złotego Wieku”, ukazującą rozkwit kultury i sztuki pod berłem ostatnich Jagiellonów.

Od 15 września zwiedzający będą mogli nie tylko spojrzeć w oczy monumentalnej rzeźbie u stóp zamku, ale także stanąć „twarzą w twarz” z renesansowymi głowami wawelskimi. Specjalnie na wystawę ze stropu nakrywającego Salę Poselską wyjętych zostało trzydzieści wyrzeźbionych w warsztacie Sebastiana Tauerbacha ludzkich głów.

Dzieło Orłowskiego stanowi nowoczesną interpretację jednej z nich, łącząc w ten sposób współczesność z dziedzictwem i historią jagiellońskiej rezydencji.

Blisko 450 dzieł z całego świata

„Obraz Złotego Wieku” to wystawa monumentalna, rozmieszczona na wszystkich piętrach zamku. Głównym założeniem ekspozycji jest przedstawienie dziedzictwa kulturalnego i artystycznego w państwie polsko-litewskim pod panowaniem Zygmunta I i Zygmunta Augusta.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć blisko 450 obiektów sprowadzonych z całego świata. Wśród nich nie tylko znane dzieła sztuki, ale także eksponaty, które jeszcze nigdy nie były prezentowane w Polsce. Wielowątkową opowieść o sztuce epoki ostatnich Jagiellonów stworzą m.in. miniatury książkowe, rzeźby w drewnie i kamieniu, złotnictwo, tkaniny, grafiki, ryciny oraz dzieła drukarskie.

„Wawel jest Wasz”

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie festiwal „Wawel jest Wasz”, nawiązujący do otwartego dworu ostatnich Jagiellonów. W dniach 15-17 września zaplanowano wiele różnorodnych i zaskakujących wydarzeń.

W programie m.in. silent disco, ściana wspinaczkowa, planetarium, spotkanie z Moniką Brodką, warsztaty tworzenia perfum i panele naukowe poświęcone sztucznej inteligencji, architekturze czy biologii.