„Odmrażanie" Wawelu trwa. Czas na zwiedzanie Skarbca Koronnego i Zbrojowni

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Po 2 miesiącach przerwy związanej z pandemią, Zamek Królewski na Wawelu udostępnia zwiedzającym Skarbiec Koronny i Zbrojownię Zamkową.

"Odmrażanie" muzeów trwa. Zamek Królewski na Wawelu w najbliższy piątek udostępni publiczności Skarbiec Koronny i Zbrojownię Zamkową.

Dodatkowo w Skarbcu, w którym zgromadzono kosztowności i precjoza, dzięki staraniom wawelskich muzealników będzie można obejrzeć arcydzieła sztuki średniowiecznej. W ramach pokazu zobaczymy 24 zabytki z trzech muzeów państwowych, czterech instytucji kościelnych oraz kolekcji prywatnej. To eksponaty pochodzące z wystawy "Skarby epoki Piastów", które udało się zatrzymać dłużej na Wawelu. Ich prezentacja potrwa do 28 czerwca 2020.

Wyjątkowa wystawa

Dzięki muzealnej współpracy, w Sali Kazimierzowskiej w Skarbcu Koronnym, od 22 maja będzie można oglądać drogocenne fundacje ostatniego Piasta na polskim tronie.

Obok posiadanego przez Wawel kielicha sprawionego przez Kazimierza Wielkiego do Trzemeszna, w Skarbcu prezentowane są inne dary tego monarchy: kielich posłany w 1363 roku do Lądu nad Wartą (wypożyczony z Kalisza) oraz kielich i relikwiarz św. Marii Magdaleny ze Stopnicy (użyczony przez bazylikę katedralną w Kielcach).

– W ten sposób pod sklepieniem Sali Kazimierzowskiej spotkały się cztery wyjątkowe srebra, którymi Kazimierz Wielki obdarował ważne dla niego świątynie – informuje Julianna Karp z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Skarby

Obok wawelskich klejnotów, pozyskanych w czasie powojennych badań archeologicznych, w Skarbcu prezentowanych jest osiem pamiątek po św. Kindze, które uratowały tamtejsze Siostry Klaryski. To m.in. luksusowa łyżeczka z czerpakiem z agatu lub jaspisu czy rzeźbiona w sardonyksie gemma z wyobrażeniem rzymskiej cesarzowej Julii Domny.

„Wymownym symbolem pozostaje pierścień, który w tradycji klasztornej uchodzi za zaręczynowy księżnej Kingi. Obok prezentujemy najwspanialszy pierścień odnaleziony w grobach arcybiskupów gnieźnieńskich, z ogromnym topazem” – czytamy w opisie wystawy.

Odwiedzający będą mogli również zobaczyć też m.in. najstarszy polski złoty kielich z połowy XI wieku (depozyt Opactwa Tynieckiego), klejnoty ze skarbu pochodzącego ze Środy Śląskiej: kobiecej korony i ceremonialnej zapony, użyczonych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

comments powered by Disqus