Odpust Zwierzyniecki zamiast Emaus

fot. Filip Radwański/LoveKraków.pl
Tradycyjne wielkanocne odpusty na Salwatorze i w Krzesławicach nie doszły do skutku z powodu pandemii. Miasto postanowiło, że przedsiębiorcy będą mogli wystawić swoje towary wokół Błoń 1 i 2 maja.
Odpust Zwierzyniecki ma się odbyć pierwszą sobotę i niedzielę maja wokół Błoń na alei Focha. Plany może pokrzyżować oczywiście sytuacja epidemiczna.

Jeżeli wydarzenie dojdzie do skutku, stoiska będą mogły ustawić te osoby i podmioty, które zostały wylosowane w trakcie marcowego losowania i dokonały zaopatrzenia w produkty. Z uwagi na nową lokalizację zostanie przeprowadzone dodatkowe losowanie dotyczące wyznaczenia miejsc przy al. Focha.

Zwyczaj niemal wyłącznie krakowski

Emaus jest to zwyczaj niemal wyłącznie krakowski. Odpust na Zwierzyńcu sięga swą tradycją XII wieku, zaś pierwsze wzmianki o festynie pochodzą z wieku XVI. Nazwa święta pochodzi od biblijnej wsi, do której podążał Zmartwychwstały Chrystus. Dawniej odpust odbywał się między kościołem św. Salwatora, kaplicą św. Małgorzaty i klasztorem Norbertanek. Z czasem przeniesiony został na ul. Kościuszki. Przy drogach stoją barwne kramy, na których można nabyć dosłownie wszystko: serce z piernika, odpustowy miodek, zabawki, biżuterię, gliniane kogutki, dzwoneczki i chyba najbardziej kojarzone z tym wydarzeniem drewniane figurki Żydów, przyodziane w tradycyjne stroje, grających na instrumentach muzycznych lub czytających Torę. Zakup ich przynosi podobno szczęście i bogactwo.

Podczas odpustu Emaus często organizowane były atrakcje dla dzieci takie jak loterie, czy też strzelnice sportowe. Dorośli mogli rozkoszować się pięknem tradycji i oczywiście, jeśli pogoda na to pozwala, wybrać się na jedną z wielu tras spacerowych rozpoczynających się na Zwierzyńcu. Najczęściej zdecydowana większość wybiera drogę prowadzącą na kopiec Kościuszki. 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
News will be here