OffPlusCamera: Który polski film zostanie obrazem roku 2012?

Wśród nominowanych znalazły się takie filmy, jak „Jesteś Bogiem”, „Nieulotne” czy „Bejbi blues”. Konkurs Polskich Filmów Fabularnych ma promować to, co obecnie najlepsze i najbardziej oryginalne w polskim kinie. Filmy zakwalifikowane do Konkursu będą przeglądem najciekawszych zjawisk i trendów, jakie pojawiły się w polskiej kinematografii na przestrzeni ostatniego roku.

W konkursie udział weźmie 10 pełnometrażowych fabuł. Filmy będą walczyły o nagrodę „Polski Noble Filmowy” w wysokości 100 tys. zł, a zwycięzca zostanie wybrany przez międzynarodowe jury. Poniżej przedstawiamy listę filmów. Macie swojego faworyta?

„Mój rower” , reż. Piotr Trzaskalski

mój rower
mój rower

Komediodramat Piotra Trzaskalskiego, reżysera filmu „Edi”, to swoisty przewodnik po męskim świecie. Bohaterami filmu „Mój rower” są trzej mężczyźni z jednej rodziny – dziadek, syn oraz wnuk. Włodek, jego syn Paweł oraz wnuk Maciek mieszkają w różnych częściach Europy i spotykają się po latach, by wspólnie odnaleźć babcię, która odeszła od Włodka. Przez kilka dni zostają skazani na swoje towarzystwo i nie tracą żadnej okazji, by uprzykrzyć sobie życie. „Mój rower” to próba zrozumienia ojcowsko-synowskich relacji ukazanych na kilka sposobów. Jest to obraz rodzinnej dysharmonii, w której kolejne próby odwagi zbliżają do siebie wieloletnich wrogów.

„Bejbi Blues”, reż. Katarzyna Rosłaniec

bejbi blues
bejbi blues

Katarzyna Rosłaniec, reżyserka „Galerianek”, tym razem przedstawia obraz niedojrzałej siedemnastolatki, która zostaje matką.  Ciąża Natalii nie była „wpadką”: została zaplanowana. Dziewczyna, wraz z chłopakiem Kubą, próbuje sprostać obowiązkom rodzicielskim, pomimo tego że sama jest niedojrzała i zachowuje się nieodpowiedzialnie. Dlaczego dziewczyna zdecydowała się  na macierzyństwo w tak młodym wieku? Bo chciała mieć kogoś, kto ją naprawdę będzie kochał i kogoś, kogo ona będzie darzyć bezgraniczną miłością. Nastolatka nie ma oparcia w matce, nie może polegać na swoim chłopaku, popełnia błędy, z których nie wyciąga żadnych wniosków. W rezultacie decyzja, którą podejmuje Natalia, doprowadza do tragedii.

„Miłość” , reż. Sławomir Fabicki

„Miłość” to historia skomplikowanej relacji małżeństwa trzydziestokilkulatków, którym z pozoru nie brakuje niczego do szczęścia – spodziewają się dziecka, urządzają wspólne mieszkanie, odnoszą sukcesy zawodowe. Jednak Maria zataja przed Tomkiem pewne traumatyczne wydarzenie, które wystawi ich związek na długą i ciężką próbę. „Miłość” Sławomira Fabickiego to film zainspirowany prawdziwą historią. W poruszającej opowieści Fabickiego („Z odzysku”,  „Męska sprawa”) główne role zagrali Marcin Dorociński („Róża”, „Obława”) oraz Julia Kijowska („Drogówka”).


„Dziewczyna z szafy”, reż. Bodo Kox


„Dziewczyna z szafy” to pełnometrażowy debiut Bodo Koxa: niezależnego twórcy, który jest też autorem scenariusza. Obraz opowiada historię przyjaźni trójki wyalienowanych młodych ludzi: internetowego podrywacza Jacka, jego autystycznego ale bardzo utalentowanego brata Tomka, oraz tytułowej dziewczyny: bojaźliwej antropolog imieniem Magda. Pewnego dnia Jacek, wezwany na spotkanie biznesowe, zostawia Tomka pod opieką skrytej sąsiadki. To spotkanie zapoczątkuje głęboką więź dwójki zagubionych ludzi. Film Bodo Koxa traktuje o samotności, anonimowości i potrzebie miłości. W główne role wcielili się: Magdalena Różańska, Piotr Głowacki oraz Wojciech Mecwaldowski.


„W sypialni”, reż. Tomasz Wasilewski

Tomasz Wasilewski jest zarówno reżyserem, jak i autorem scenariusza do dramatu obyczajowego pt. „W sypialni”. Film opowiada historię czterdziestoletniej Edyty, która umawia się z mężczyznami przez internet, a później usypia ich i rabuje ich mieszkania. Sytuacja ulega zmianie, kiedy bohaterka poznaje młodszego od siebie Patryka. Mężczyzna zaczyna ją fascynować. Jest to odważna, utkana z emocji opowieść, wykazująca się rzadkim w polskim kinie skupieniem na bohaterze. W główne role wcielili się: Katarzyna Herman, Tomasz Tyndyk, Agata Buzek i Mirosław Zbrojewicz.

„Nieulotne”, reż. Jacek Borcuch


„Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha to historia miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują podczas wakacyjnego wyjazdu do pracy w słonecznej Hiszpanii. Ich miłosna sielanka trwa do momentu, kiedy Michał popełnia zbrodnię, którą ukrywa przed Kariną. Bojąc się, że ktoś może poznać prawdę, targany wyrzutami sumienia, wraca do Polski. „Nieulotne” to pulsująca emocjami historia, w której dużą rolę odgrywają znakomite zdjęcia Michała Englerta i magiczna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Daniela Blooma. W rolach głównych wschodzące gwiazdy polskiego aktorstwa: znany m.in. z poprzedniego obrazu Borcucha „Wszystko co kocham” Jakub Gierszał i odkrycie ostatnich miesięcy, Magdalena Berus


„Być jak Kazimierz Deyna”, reż. Anna Wieczur- Bluszcz


„Być jak Kazimierz Deyna” - filmowy debiut Anny Wieczur- Bluszcz, oparty na sztuce Radosława Paczochy, to fascynująca podróż w PRL-owską przeszłość zwykłej polskiej rodziny, w której na świat przychodzi mały Kazik. Dzieje się to w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Ojciec Kazika bierze to za wyraźny znak i postanawia, że jego syn również zostanie sławnym piłkarzem. Chociaż, jak się później okazuje, wspólne treningi nie przynoszą żadnych specjalnych rezultatów, ojciec uparcie wierzy we wodzony talent piłkarski syna. Również treningi pod okiem miejscowego trenera ewidentnie wskazują na to, ze futbol nie jest powołaniem Kazika, który dorastając zdaje sobie sprawę, że musi znaleźć dla siebie w życiu inną, własną drogę.  W rolach głównych: wcielający się w rolę dorosłego Kazika Macin Korcz, w roli ojca Kazika Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała jako matka i Jerzy Trela jako dziadek.


„Imagine”, reż. Andrzej Jakimowski


Najnowszy film jednego z najbardziej cenionych polskich reżyserów, Andrzeja Jakimowskiego.  Wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana, obdarzonego niezwykłą charyzmą instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego niekonwencjonalne metody przyjmowane są początkowo przez podopiecznych z nieufnością, z czasem jednak ich entuzjazm wyraźnie wzrasta. Największe zainteresowanie Iana wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa, która dzięki jego wrażliwości i wskazówkom próbuje przezwyciężyć lęk i samodzielnie stawiać pierwsze kroki poza kliniką.  Międzynarodowa premiera „Imagine” odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto. Film został uhonorowany Nagrodą za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodą Publiczności podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2012.


„Ixjana” reż. Józef Skolimowski, Michał Skolimowski


Bohaterem opowieści jest pisarz Marek, którego wieloletnia przyjaźń z Arturem zostaje gwałtownie przerwana przez pojawienie się w ich życiu pewnej tajemniczej kobiety. Marek nieświadomy manipulacji jakiej zostaje poddany próbuje wyjaśnić tajemnicę pewnej nocy, podczas której jego przyjaciel zaginął w niejasnych okolicznościach.


„Jesteś Bogiem’ reż. Leszek Dawid


Porywająca historia trójki założycieli zespołu Paktofonika, którzy - zawiązując „pakt przy dźwiękach głośnika” - nie podejrzewali, że staną się głosem kolejnych pokoleń.

źrodło:offpluscamera.com