Okrąglak zyskał nowe życie. „Naszym marzeniem jest wychodzić na zero” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Remont za kilkadziesiąt tysięcy złotych, trochę pracy i wyposażenia wystarczyło, aby przestrzeń w Okrąglaku zyskała nowe życie. Salon poetycki, koncerty, spotkania kulturalne i społeczne, kino, sztuka, a w przyszłości kawa i herbata dla gości.

Za nowo zagospodarowaną przestrzeń w Okrąglaku odpowiedzialna jest fundacja Obywatelski Kraków, która to wynajmuje obiekt od spółki Kazimierz.

Fundacja podpisała umowę na najem w grudniu. Na początku marca odbyły się targi sztuki Kundel Handel, czy też dzień „Żołnierzy Wyklętych”, po czym nastał koronawirus. Okrąglaka uruchomiono znów na początku czerwca. – Wieść o tym, że działamy, rozchodzi się coraz szerzej, a frekwencja jest coraz wyższa – mówi Wojciech Jakubowski, zasiadający w radzie fundacji.

– To nie jest miejsce nastawione na komercję. Utrzymujemy je ze swoich środków, choć docelowo chcielibyśmy, aby było ono samowystarczalne. Naszym marzeniem jest wychodzić na zero i nie dokładać do interesu – wyjaśnia przedstawiciel fundacji.

Debata prezydenta Majchrowskiego z Łukaszem Gibałą?

Wewnątrz Okrąglaka, do którego prowadzą dwa wejścia, utworzono salonik poetycki, gdzie można przyjść i kupić tanią książkę, czy też rozgościć się i po prostu poczytać. Część kawiarniana ma tam zaistnieć w przyszłości.

Od momentu otwarcia obiektu odbyły się już tam dwa koncerty. Zarządzający chcą tam również organizować projekcje filmów, salony europejskie, a po wakacjach studenci PWST będą mogli tam wystawiać swoje sztuki teatralne.

Ważnym punktem w życiu Okrąglaka mają być także spotkania społeczne. – Chcemy zapraszać eurodeputowanych z różnych frakcji politycznych i rozmawiać o Unii Europejskiej. Ponadto będziemy organizować debaty nt. miasta i tego, co się w nim dzieje. Moim marzeniem jest, aby prezydent Majchrowski spotkał się tu z Łukaszem Gibałą – dodaje Jakubowski.

– Udostępnimy miejsce organizacjom pozarządowym, które nie mają gdzie się spotykać. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy i zapraszamy do zgłaszania się ze swoimi pomysłami – podkreśla Wojciech Jakubowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus