Osobiste pamiątki Aleksandra Krawczuka na wystawie w Pałacu Krzysztofory [ZDJĘCIA]

fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

Od 7 do 30 czerwca w hallu Pałacu Krzysztofory będzie można zobaczyć wystawę okolicznościową „Aleksander Krawczuk, Sto lat…”. To hołd dla wybitnego historyka, który obchodzi dziś 100. urodziny.

Muzeum Krakowa przygotowało dla zwiedzających wyjątkową ekspozycję. Znajdują się na niej osobiste pamiątki Aleksandra Krawczuka – profesora nauk humanistycznych, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, byłego Ministra Kultury i Sztuki oraz posła.

– Jest to intymny, osobisty pokaz człowieka, który 7 czerwca kończy 100 lat. 100-lecie w Krakowie osoby, która jest symbolem tego miasta, wychowawcą wielu pokoleń historyków, niezwykłym gawędziarzem i przede wszystkim niezwykłym człowiekiem, to rzecz, która nie zdarza się codziennie – mówi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Osobiste pamiątki prof. Krawczuka

Wystawa „Aleksander Krawczuk. Sto lat…” to prezentacja odznaczeń wybitnego historyka, jego książek czy fotografii z prywatnych zbiorów.

– Bogaty wybór zdjęć pokazuje profesora Krawczuka jako pisarza, autora, wykładowcę, gawędziarza, showmana i polityka – dodaje dr Michał Niezabitowski.

Na ekspozycji pokazane zostały także osobiste pamiątki historyka, takie jak maszyna do pisania, na której powstała jego praca doktorska, czy statuetka Nike z Samotraki.

Pokaz filmu i dyskusja

100. urodziny Aleksandra Krawczuka zostały uczczone nie tylko poprzez wystawę. 7 czerwca w Pałacu Krzysztofory odbyła się premiera filmu „Kto wiedzy szuka, czyta Krawczuka” w reżyserii Ewy Święs-Kucybały. Towarzyszyła jej dyskusja panelowa z udziałem: prof. Wojciecha Krawczuka i Marcina Krawczuka, prof. Sławomira Sprawskiego, dr Michała Niezabitowskiego oraz Ewy Święs-Kucybały.

comments powered by Disqus