3,5 tys. krakowskich dzieci weźmie udział w projekcie, którego głównym celem jest powstrzymanie narastającej epidemii cukrzycy typu 2, nadwagi oraz otyłości, poprzez budowanie zdrowych nawyków wśród najmłodszych.
W programie Uczniowie zmieniają cukrzycę udział bierze sześć krakowskich szkół podstawowych: nr 93, nr 149, nr 126, nr 56, nr 162 oraz nr 137. Przekłada się to na około 3,5 tysiąca dzieci, które dowiedzą się, czym jest cukrzyca.
– Cieszę się, że krakowscy uczniowie z klas od zerowej do szóstej będą uczestniczyć w tym projekcie, gdyż jestem przekonana o mocy profilaktyki w tym zakresie, zwłaszcza w kontekście niepokojących wyników badań ośmiolatków w Polsce, które prowadzone były w ramach europejskiego projektu monitorowania otyłości dzieci WHO – zauważa zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman. – Według tych badań otyłość dotyczy już prawie 1/3 polskich ośmiolatków – dodaje.
Co w programie?
Program opiera się na 90-minutowych lekcjach, prowadzonych są przez certyfikowanych i doświadczonych edukatorów diabetologicznych. Scenariusze lekcji zostały dopasowane do wieku dzieci oraz podstawy programowej. Wzbogacają je broszury edukacyjne, animacje oraz bajka terapeutyczna.
– Działania edukacyjne skierowane do dzieci, dotyczące właściwych wyborów w kwestii diety, aktywności fizycznej czy stylu życia, są kluczowe dla przyszłości obecnego i kolejnych pokoleń. Otyłość, która coraz częściej dotyka dzieci, jest poważnym schorzeniem. Wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi, w tym możliwością rozwoju chorób serca, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu 2 – komentuje prof. Tomasz Klupa, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJ CM.
– Jednym z najlepszych miejsc prowadzenia działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych jest szkoła. Dzieci i młodzież kształtują swoje postawy prozdrowotne nie tylko w domu, ale również podczas zajęć lekcyjnych, a także w rozmowach z rówieśnikami i nauczycielami poprzez obserwację ich postaw. Nauczyciele nie tylko przekazują uczniom wiedzę, ale także wpływają na ich świadomość, wrażliwość oraz wybory – stwierdza prof. Tomasz Klupa.
Nie tylko lekcje
Elementem projektu jest także interaktywna wystawa narządów najczęściej narażonych na powikłania cukrzycy. Wszystkie materiały edukacyjne powstały we współpracy z ekspertami, w tym m.in.: lekarzami, reprezentantami środowisk zrzeszających pacjentów i ich rodziców, edukatorami diabetologicznymi, psychologiem oraz metodykami, nauczycielami i językoznawcą.
Aby umożliwić dotarcie z edukacją na temat cukrzycy i otyłości do uczniów w całej Polsce, projekt Uczniowie zmieniają cukrzycę powstał także w wersji on-line. Organizatorzy przygotowali stronę internetową, na której znajduje się m.in. wirtualna wystawa narządów narażonych na powikłania niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy, scenariusze lekcji, a także pozostałe materiały edukacyjne, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów podczas zajęć w szkołach.
Inicjatorami programu Miasta dla zdrowia jest Steno Diabetes Center Copenhagen, University College London oraz firma Novo Nordisk. Polska dołączyła inicjatywy w 2019 r. Od 2014 roku program objął swoim zasięgiem już ponad 50 miast na całym świecie.