Pięć zbiorników, które mają ochronić Kraków

Pierwszy zbiornik na Serafie | Powódź w 2019 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W wakacje rozpocznie się budowa dwóch suchych zbiorników przeciwpowodziowych, które będą stanowić zabezpieczenie dla mieszkańców Starego Bieżanowa oraz osiedla Złocień.

Dwa lata temu mieszkańcy Starego Bieżanowa oraz osiedla Złocień zmagali się z powodzią. Rzeka Serafa wystąpiła z brzegów i podtopiła ulice. Woda zalała także część budynków mieszkalnych. Sposobem na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miały być suche zbiorniki. Do tego czasu udało się zrealizować zaledwie jeden.

Problematyczna Serafa

– Mogłoby się wydawać, że największym zagrożeniem dla Krakowa jest Wisła, ale są takie cieki wodne jak Malinówka czy potok Serafa, które na pierwszy rzut oka są bardzo spokojne, ale w trakcie intensywnych opadów deszczu potrafią zamienić się w rwące rzeki niosące zniszczenie – mówił w środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Teraz rządowe przedsiębiorstwo Wody Polskie przystępuje do budowy dwóch zbiorników: Malinówka I oraz Malinówka II. Inwestycje pochłoną w sumie 32 miliony złotych, a pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w wakacje.

Suche zbiorniki mają pomóc

Co to są suche zbiorniki? To zbiorniki, które na co dzień nie gromadzą wody (rzeka nie jest spiętrzona), a są wykorzystywane tylko w okresie powodzi: zapora początkowo przepuszcza tylko bezpieczną ilość wody, a po wypełnieniu zbiornika, tyle samo jej wypływa, ile dopływa. 

– Dwa lata temu, mimo że mieliśmy tylko jeden zbiornik, doszło do częściowego podtopienia dzielnicy, ale można było już zaobserwować efekt ochronny – mówił Radosław Radoń, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Zapewnił, że po wybudowaniu dwóch zbiorników, urzędnicy wezmą się za kolejne dwa brakujące (Malinówka III oraz Serafa II). Pięć zbiorników ma tworzyć kompleksowy system ochrony przeciwpowodziowej w 2023 roku.

Prace przy wałach nad Wisłą

To nie jedyne inwestycje przeciwpowodziowe, które są prowadzone na terenie Krakowa. Na początku roku rozpoczęła się przebudowa 20 kilometrów wałów wzdłuż Wisły, na odcinku od stopnia wodnego Dąbie do stopnia Przewóz na granicy miasta z miejscowością Brzegi. Powstają także dwie bramy wodne w portach Kujawy oraz Płaszów.

Podobne inwestycje trwają po zachodniej stronie miasta, na wałach Wisły w Tyńcu. Tam również, oprócz podniesienia poziomu bezpieczeństwa, korzyścią będą ułatwienia dla rowerzystów – m.in. zniknie newralgiczny nieutwardzony fragment w rejonie stopnia wodnego Kościuszko. Ten projekt również ma się zakończyć w przyszłym roku.Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim Podgórze