Pierwsi skazani w aferze związanej z wyprowadzeniem milionów z sądu apelacyjnego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kilka dni temu Sąd Okręgowy w Rzeszowie zajmujący się sprawą wyprowadzania pieniędzy z krakowskiego sądu apelacyjnego skazał dwie osoby uczestniczące w tym procederze. Mężczyźni przyznali się i poszli na współpracę ze śledczymi. Dzięki temu mogli liczyć na łagodniejsze kary.

Dariusz H. i Tomasz D. reprezentujący podmioty uczestniczące w wyprowadzaniu pieniędzy przyznali się do winy i zawnioskowali o wyrok skazujący bez przeprowadzenia postępowania sądowego.

Przyznanie do winy i współpraca

– Wymierzając kary oskarżonym sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie. Oskarżeni współpracowali w toku śledztwa z organami ścigania ujawniając istotne informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstw oraz okoliczności ich popełnienia – informuje wydział prasowy Prokuratury Krajowej.

Dariusz H. został skazany na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu na 10 lat i 250 tys. złotych kary grzywny. Musi też oddać Skarbowi Państwa 3 mln złotych. Śledczy zarzucali mężczyźnie udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenie wspólnie z innymi osobami środków w łącznej kwocie ponad 12 mln zł oraz pranie brudnych pieniędzy pochodzących z tych przestępstw.

Drugi z oskarżonych, Tomasz D. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, karę grzywny w wysokości 65 tys. zł i obowiązek naprawienia szkody wobec Skarbu Państwa – 154 tys. złotych.

Ponad 50 oskarżonych

Łącznie w tej sprawie Prokuratura Regionalna w Rzeszowie oskarżyła 56 osób, którym zarzucono między innym przywłaszczenie środków pieniężnych na szkodę Skarbu Państwa w łącznej kwocie ponad 34 mln zł, przyjmowanie korzyści majątkowych oraz pranie brudnych pieniędzy.

Wśród zatrzymanych poza prezesem Sądu Apelacyjnego w Krakowie, nie było żadnego sędziego.

comments powered by Disqus