Piloci wojskowi z Balic pomogli lekarzom, którzy wykonywali transplantacje organów

Wojskwoy samolot, którym transportowano organy do przeszczepu fot. 8 Baza Lotnictwa Transportowego z Balic

Piloci wojskowi dyżurujący w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie po raz kolejny pomogli lekarzom i w czasie weekendu wykonali dwa loty ratujące ludzkie życie. Krakowscy lotnicy już po raz 49. i 50. w tym roku wykonali loty na rzecz polskiej transplantologii.

Jak podają służby prasowe 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, 15 września samoloty dwukrotnie wykonały „Akcje Serce”.

Pierwszy wylot miał miejsce o godzinie 5.00. Lot odbył się na trasie Kraków – Katowice – Szczecin Kraków i przebiegał bez zakłóceń. Powrót na macierzyste lotnisko nastąpił o godzinie 11.05. Akcję wykonano na rzecz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.Wylot do drugiej w tym dniu Akcji Serce nastąpił o godzinie 12.06. Zaangażowane były dwie załogi lotnicze. Dwa wyloty po trasie Kraków – Gdańsk – Kraków zakończyły się o godzinie 2.53 w nocy.

Podobnie jak w przypadku pierwszej Akcji Serce, realizacja zadania odbyła się zgodnie z zarządzeniem wykonania lotu i przebiegła bezproblemowo. Akcję wykonano na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Oba zadania lotnicze zrealizowane zostały przy użyciu samolotów M – 28/PT/GC.

Wojskowi lotnicy wspierają polską transplantologię już od 35 lat. Ta szczytna idea ratowania ludzkiego życia została zainicjowana przez prof. Zbigniewa Religę i ówczesne Dowództwo Wojsk Lotniczych. W ramach „Akcji Serce” żołnierze pełnią całodobowe dyżury przez 365 dni w roku. Na pokładzie wojskowych samolotów transportują narządy do przeszczepu w dni powszednie i w święta.