„Pływający” basen, tony piasku i pomosty. Przylasek Rusiecki już otwarty [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Otoczenie zbiornika wodnego nr 1 w Przylasku Rusieckim przeszło w ciągu ostatniego roku prawdziwą metamorfozę. Dziś nowy ośrodek rekreacyjny został otwarty przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Polityk mówił, że przebudowa otoczenia zbiornika w Przylasku Rusieckim to nowe otwarcie tego miejsca. – Wcześniej była tu jedynie plaża, bez toalet i przebieralni. Nie było też zaplecza dla sprzętu wodnego i takiej przestrzeni do spacerów – podkreślał Jacek Majchrowski. Zaznaczył, że w kolejnych latach, w ramach „dobrej współpracy miasta ze spółką PKP PLK” ma powstać również przystanek kolejowy.

Nowoczesne miejsce wypoczynku

Za budowę ośrodka rekreacyjnego odpowiadała miejska spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości. Zadanie pochłonęło prawie 18,5 mln złotych. – Główną ideą, która przyświecała zrealizowanej właśnie modernizacji terenu rekreacyjnego, było stworzenie nowoczesnego miejsca do wypoczynku pośród przyrody, z należytym jej poszanowaniem – podkreśla Artur Paszko, prezes spółki.

Dlatego powstałe ścieżki meandrują między rosnącymi drzewami, a wjazd samochodów w najbliższe otoczenie akwenu został ograniczony. – Wcześniej auta zatrzymywały się przy samej, półdzikiej wówczas, plaży. Ważnym elementem przedsięwzięcia są też zainstalowane urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne – dodaje Paszko.

Jak informują przedstawiciele inwestora w sumie zastosowano 68 paneli o łącznej mocy 24 kW oraz trzy pompy ciepła. Na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd będzie też miało wpływ inteligentne oświetlenie, którego stopień natężenia dostosowuje się do pory dnia i ruchu w okolicy.

„Pływający” basen

Całkowity obszar tej inwestycji to około 26 hektarów, z czego prawie 19 to powierzchnia zbiornika wodnego. Przy jego brzegu pojawiły się nowe pomosty, których łączna długość wynosi prawie kilometr. Najdłuższy z nich prowadzi od nowego parkingu do poszerzonej plaży. Przywieziono na nią ok. 7 tysięcy ton piasku.

Nowymi atrakcjami są też boiska do piłki plażowej i „pływający” basen o podwyższonym dnie. Powstały też dwa nowe budynki – zaplecze sanitarne z przebieralnią oraz magazyn z pomieszczeniami socjalnymi dla obsługi. Ich elewacje wykorzystano do nasadzenia tam zieleni wertykalnej. Pomiędzy budynkami ustawiono namiot do organizacji wydarzeń plenerowych.

Od tego roku do Przylasku Rusieckiego można też dojechać specjalną, sezonową linią autobusową LR2, która kursuje z pętli przy rondzie Czyżyńskim.

Aktualności

Pokaż więcej