Pokaz fajerwerków podczas Wianków. Jesienią debata

KBF: Pokaz fajerwerków to nieodłączny element Wianków fot. Jan Graczyński
Krakowskie Biuro Festiwalowe planuje debatę w sprawie pokazu sztucznych ogni podczas Wianków.

Ostatni pokaz pirotechniczny podczas Wianków, które odbyły się 22 czerwca 2019, skrytykowali niektórzy mieszkańcy. W komentarzach opublikowanych w mediach społecznościowych krakowianie zwracali uwagę na hałas, pytali co ze zwierzętami, a także sugerowali zastąpienie fajerwerków pokazem laserowym.

Będzie debata

Teraz temat powraca. KBF zapewnia, że wsłuchuje się w różne głosy. Zapowiada dalsze rozmowy i organizację debaty dotyczącej pokazu sztucznych ogni podczas Wianków.

– Planujemy, aby debata miała miejsce końcem września, ale termin ten może ulec zmianie. Zapewniam, że dyskusja odbędzie się tej jesieni. Zbieramy różne dane dotyczące organizacji pokazu sztucznych ogni i rozwiązań stosowanych w innych miastach, np. w Warszawie, ale też poza granicami Polski. Śledzimy też sytuację w miastach austriackich, francuskich i niemieckich – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Dodaje: – Gromadzimy różne opinie w tym temacie. Chcemy, aby debata była dwustopniowa. Na początek odbędzie się spotkanie w bardziej kameralnym gronie, szerszą dyskusję zorganizujemy nieco później. Wszystkie wnioski płynące ze spotkań zostaną udostępnione i opublikowane na stronie KBF – zaznacza Zalewski.

Fajerwerki dla mieszkańców i turystów

KBF w czerwcowym oświadczeniu zapewniało, że pokaz organizuje „w odpowiedzi na oczekiwania większości mieszkańców Krakowa, a także turystów, którzy niejednokrotnie przyjeżdżają do Krakowa nie tylko na koncerty, ale także dla samego finału imprezy na zakolu Wisły”. A sam pokaz jest nieodłącznym elementem Wianków.

Instytucja zaznaczała, że od 2013 roku miasto ogranicza pokazy pirotechniczne podczas miejskich imprez. Kraków był pierwszym miastem w Polsce, które podjęło taką decyzję.

– Od tego czasu w okresie jesienno-zimowym pokazy fajerwerków finansowane lub współfinasowane przez miasto nie są organizowane. Podobne rozwiązania wprowadzane są także w innych miastach Polski – na organizację pokazów laserowych w tym roku zdecydowały się m.in. Olsztyn, Warszawa, Kalisz, Gdynia oraz Gdańsk – czytamy w oświadczeniu.

Nasza sonda dotycząca pokazu fajerwerków podczas Wianków >>> Wiankowe fajerwerki w ogniu krytyki

Lasery zamiast fajerwerków?

Co z sugestiami, aby zastąpić pokaz fajerwerków pokazem laserowym? KBF tłumaczył tę kwestię następująco:

– Intuicyjnie wydawać mogłoby się, że fajerwerki mogłyby zostać zastąpione pokazem laserowym. Warto jednak nadmienić, że by taki pokaz był widoczny, konieczne jest wygenerowanie długotrwałego zadymienia, zwanego sztuczną mgłą, dzięki której efekty świetlne są widoczne.

Sylwester bez fajerwerków

KBF dodawało, że podczas takiego pokazu stacje pomiarowe pokazują o wiele wyższe wskazania w stosunku do wskazań pokazów pirotechnicznych.

– Nie należy także zapominać o kosztach przygotowania pokazów laserowych. Szacuje się, że są one od kilku do kilkunastu razy wyższe w stosunku do pokazów sztucznych ogni, a ich realizacja wymaga zastosowania ogromnej ilości energii, która generowana jest za pomocą agregatów prądotwórczych zasilanych paliwem – czytamy w oświadczeniu instytucji.

Tegoroczny pokaz pirotechniczny podczas Wianków kosztował 146 370 tys. zł. Podczas Sylwestra 2019/2020 – podobnie jak w minionych latach – również odbędzie się pokaz laserowy.