Policjanci dbają o bezpieczeństwo uchodźców. Włączają się także w akcję “Pluszowy Miś” [ZDJĘCIA]

fot. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

Funkcjonariusze strzegą bezpieczeństwa osób przybyłych z Ukrainy, patrolując punkty obsługi uchodźców, dworce i miejsca zakwaterowania. Troszczą się także o dzieci poprzez uczestnictwo w akcji „Pluszowy miś”.

By zwiększyć poczucie bezpieczeństwa uchodźców, policjanci sprawują nadzór nad miejscami, w których przebywają osoby z Ukrainy. Są to punkty informacyjne, dworce autobusowe i kolejowe w Krakowie, Tarnowie oraz Olkuszu czy punkty przesiadkowe. Patrolują również ośrodki i tymczasowe punkty zakwaterowania dla ukraińskich uchodźców. Jednym z takich miejsc jest była Galeria Plaza, w której schronienie znalazło około 300 osób.

– Mundurowi nawiązują kontakt z pracownikami punktów recepcyjnych, wolontariuszami i zakwaterowanymi osobami sprawdzając, czy nie dochodzi tam do naruszeń prawa czy niebezpiecznych sytuacji. Jak dotąd żaden zakwaterowany w opisywanych miejscach uchodźca nie został pokrzywdzony w wyniku przestępstwa czy wykroczenia – informuje mł. insp. Sebastian Gleń

Oprócz kontrolowania ośrodków funkcjonariusze rozmawiają z uchodźcami, udzielając informacji i ostrzegając przed potencjalnymi zagrożeniami. Uwagę poświęcają także tym najmłodszym. W ramach akcji „Pluszowy Miś dla dziecka z Ukrainy”, której pomysłodawczynią jest Magdalena Stanisz, wręczają dzieciom małe pluszaki. Jest to tzw. „kocyk bezpieczeństwa” mający na celu zapewnienie emocjonalnego wsparcia najmłodszym uciekinierom.