Polityka w sztuce… filmowej. Powraca kino letnie MOCAK-u

Jak co roku, w trakcie wakacji MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe. Tegoroczna edycja nawiązuje do problematyki wystawy Polityka w sztuce, a w podcieniach muzeum zobaczymy dziewięć niezwykłych dzieł. Partnerem wydarzenia jest salon MINI Dobrzański.

Przez całe wakacje, od 1 lipca do 26 sierpnia na Zabłociu trwać będzie festiwal filmowy w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Instytucja, przy wsparciu partnerów, co tydzień, w każdy piątek, zaprasza na seans filmowy w ramach cyklu związanego bezpośrednio z tematyką trwającej wystawy - “Polityka w sztuce”.

Tegoroczna edycja pokazów kina letniego ma szczególny wymiar. Prezentowane filmy, pokazując perspektywę wielu narodów, kultur, kontynentów i czasów i wpływ decyzji nielicznej warstwy rządzących na prozę życia zwykłych ludzi. Podczas pierwszego seansu, który planowany jest już na najbliższy piątek, zaprezentowane zostanie włosko-francuskie dzieło Paolo Sorrentino, o znamiennym tytule “Oni”. Film prezentuje cynizm, niemoralność i zachłanność, przy jednoczesnym oderwaniu od spraw zwykłych ludzi w czasach rządów włoskiego gabinetu Silvio Berlusconiego. Dzieło autora “Wielkiego Piękna”, czy serialu “Młody Papież” będzie do obejrzenia już 1 lipca o godzinie 21:00 w podcieniach MOCAK-u.

Tydzień później głośny film AIDA, podejmujący temat wojny w byłej Jugosławii. W filmie te wydarzenia widziane są oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbując nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości.

Jeszcze w lipcu, na ekranie kina letniego MOCAK-u pojawi się także polski wątek, w postaci dzieła Romana Polańskiego “Oficer i szpieg” (15 lipca), a także defetystycznie ponury, futurystyczny film francusko-meksykański “Nowy Porządek” (22 lipca), czyli wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczając przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Pełny repertuar dostępny jest na stronie muzeum - TUTAJ.

Pokazy odbywać będą się w piątki od 1 lipca do 26 sierpnia o godzinie 21 w podcieniach Muzeum. Wstęp kosztuje 10 zł, a bilety są do nabycia w kasie Muzeum przed seansem oraz w sklepie internetowym MOCAK Bookstore. Sprzedaż online będzie uruchamiana dwa tygodnie przed wydarzeniem i zostanie zakończona w dniu seansu o godzinie 12 lub w momencie wyczerpania puli biletów. Partnerem i sponsorem wydarzenia jest salon MINI Dobrzański, którego pojazdy będzie można podziwiać w trakcie wydarzenia przy Lipowej 4 w Krakowie.

comments powered by Disqus