Polityka w sztuce, twórczość Franciszka Orłowskiego i Holokaust. MOCAK otwiera nowe wystawy

Franciszek Orłowski, Ta krew jest dla ciebie, 2022, projekt partycypacyjny, wideo, Kolekcja MOCAK-u © Franciszek Orłowski & MOCAK
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza do oglądania trzech nowych wystaw. Ekspozycje będą dostępne od 28 kwietnia.

Polityka w sztuce

To już 10. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której sztuka zostaje ukazana w różnych dziedzinach życia. Była już mowa o historii, medycynie, zbrodni, naturze czy samej sztuce. Teraz przyszedł czas na politykę.

– Dawniej sztuka służyła umacnianiu władzy. Obecnie służy jej kontrolowaniu i podważaniu. Kiedyś artyści wspierali swoim talentem potęgę systemów politycznych. Dzisiaj wnikliwie i krytycznie obserwują polityków i aktywnie włączają się do działań opozycyjnych – czytamy w opisie wystawy.

Ekspozycja ta, choć przedstawia krytyczne spojrzenie współczesnych twórców na władzę, nie ma na celu potępienia polityki. Pragnie natomiast uświadomić, że może ona doprowadzić do upadku moralnego człowieka. Polityka potrafi bowiem kłamać, manipulować, a nawet zabijać.

Wystawa podzielona została na sześć działów:

  • Opór i protest,
  • Podważanie systemów i granic,
  • Demokracja i jej deprawowanie,
  • Nacjonalizm,
  • Unia Europejska,
  • Medialność polityki.

„Ta krew jest dla Ciebie” to wystawa prezentująca twórczość Franciszka Orłowskiego. W 2016 roku artysta rozpoczął projekt, którego celem było pokazanie, że w momencie ratowania życia pochodzenie etniczne, wyznanie, kolor skóry i narodowość przestają mieć znaczenie.

Franciszek Orłowski zachęcił do oddania krwi osoby, które mieszkały w Warszawie, lecz pochodziły z różnych krajów. Ten sam projekt zrealizował dwa lata później w ramach festiwalu zorganizowanego przez Konstmuseum w Uppsali.

Wystawa „Ta krew jest dla Ciebie” prezentowana w MOCAK-u to trzecia wersja tego przedsięwzięcia. Ekspozycja przedstawia dokumentację pobierania krwi od osób różnych narodowości (w tym migrantów), ich portrety oraz krótkie wywiady.

– Oddanie krwi jest dowodem ludzkiej solidarności, ponieważ krew to lek, którego nie można niczym zastąpić. Istotną częścią projektu Franciszka Orłowskiego było przynajmniej częściowe ujawnienie tożsamości dawców krwi, tak by publiczność, czyli potencjalni biorcy, zdawała sobie sprawę z jej pochodzenia – informuje MOCAK.

Ocalali z Holokaustu

Wystawa „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu” to zbiór opowieści świadków Zagłady i ich potomków. Ekspozycja nie tylko piętnuje antysemityzm, ale także pragnie pokazać młodemu pokoleniu, jak ważna jest tolerancja i otwartość na drugiego człowieka.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć 14 portretów wraz z fragmentami osobistych, poruszających wspomnień o Holokauście. Dowiedzą się także, kim są szwajcarscy ocalali.

W latach 2017–2018 Szwajcaria sprawowała przewodnictwo w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście. Prezentowana w MOCAK-u wystawa jest więc częścią działań, dążących do upamiętnienia ofiar i ocalałych z Zagłady.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wystaw. 

comments powered by Disqus