Remont u franciszkanów. Odnowione prezbiterium wkrótce ujrzy światło dzienne [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakończył się kolejny etap konserwacji wnętrza bazyliki św. Franciszka z Asyżu. Do tej pory udało się odnowić ołtarz główny, ołtarze boczne oraz część polichromii S. Wyspiańskiego. Wkrótce nastąpi demontaż rusztowania prezbiterium. Kiedy wierni będą mogli zobaczyć efekty prac?

Polichromie Wyspiańskiego i ołtarz

W 2020 r. rozpoczęły się prace konserwatorskie dotyczące prezbiterium oraz transeptu z polichromiami Stanisława Wyspiańskiego w bazylice oo. Franciszkanów. Odnowiono ołtarz główny wykonany przez Edwarda i Zygmunta Stehlików w 1861 roku oraz poddano renowacji XIX-wieczny obraz „Gloria św. Franciszka” Gerharda Flatza, znajdujący się w ołtarzu.

Gruntowną i analityczną konserwację przeszły także polichromie Stanisława Wyspiańskiego usytuowane w prezbiterium.

Choć prace konserwatorskie mają potrwać do października, właśnie zakończył się kolejny etap remontu. Mowa o szafirowym sklepieniu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, które pokryte jest setkami złotych gwiazd.

– Dzisiejsza komisja konserwatorska miała na celu przyjrzenie się najwyższym partiom renowacji prezbiterium, chodzi o sklepienie – poinformował o. Łukasz Brachaczek, nadzorujący prace pełnomocnik klasztoru.

Franciszkanin dodał, że rusztowanie zostanie zdjęte jeszcze przed Wielkanocą. Natomiast wierni oraz turyści będą mogli zobaczyć odnowione prezbiterium pod koniec czerwca. Wiąże się to z kolejnymi pracami, m.in. konserwacją stalli.

– Mamy nadzieję, że gdzieś końcem czerwca prezbiterium ujrzy światło dzienne, jeśli chodzi o turystów i pielgrzymów. Choćby nawet ze względów technologicznych – wyjaśnił o. Łukasz Brachaczek.

Po demontażu rusztowania i zakończeniu prac w dolnej partii, dotyczących także stalli, detali drewnianych oraz metalowych, odbędzie się komisja końcowa etapu prac.

Całkowity koszt konserwacji prezbiterium, transeptu i części nawy głównej szacowany jest na ok. 3 mln zł.

comments powered by Disqus