Polregio pomaga uchodźcom. W 3 tygodnie przewieziono ponad 120 tys. osób

fot. mat. prasowe Polregio

Mijają trzy tygodnie od wybuchu wojny w Ukrainie. W pomoc humanitarną uchodźcom zaangażowało wiele polskich przedsiębiorstw, w tym Polregio. Do tej pory przewieziono już ponad 120 tysięcy osób, uruchamiając w całej Polsce około 400 pociągów.

Pomoc humanitarna Polregio

Polskie przedsiębiorstwo transportowe Polregio od trzech tygodni aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W tym czasie uruchomiono blisko 400 pociągów w całym kraju, a niemal 150 z nich zostało przeznaczonych na potrzeby transportu osób ze wschodniej granicy.

Pasażerowie mogą udać się do wielu polskich miast. Są to np. Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Lublin, Opole czy Kielce. Połączenia realizowane są także z Przemyśla i Chełma aż do Gdyni czy Olsztyna, a także z Olkusza do Muszyny czy z Uherzec do Tarnowa. Przewóz uchodźców jest bezpłatny.

– Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Polregio, maszynistom, kierownikom pociągów oraz zespołom utrzymania za ich ogromne poświęcenie w tej niezwykłej sytuacji. Wzruszające i nieocenione jest również zaangażowanie wolontariuszy, którzy przeładowują na granicy paczki z pomocą, przygotowują poczęstunki, czy po prostu wspierają uchodźców swoją obecnością – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio.

Polregio nawiązało współpracę z niemieckim przedsiębiorstwem kolejowym Deutsche Bahn.

– W tym tygodniu pomoc organizowana przez Polregio weszła w nowy etap i objęła transport na zachód dla osób, które docelowo chcą dojechać np. do Niemiec. Koleje niemieckie przywożą również pomoc humanitarną bezpośrednio do Przemyśla, skąd zabierają uchodźców. Polregio współpracuje w tym zakresie z Deutsche Bahn, zapewniając maszynistów i obsadę pociągów oraz dostawy paliwa dla niemieckich kolei na terenie Polski – informuje rzeczniczka Aleksandra Baldys.

Obecnie uruchamiane są także kolejne pociągi jeżdżące wahadłowo nie tylko od Przemyśla, ale także z Łodzi, Warszawy i Krakowa do stacji granicznych w Rzepinie czy Zgorzelcu. Stamtąd uchodźcy mogą udać się do Niemiec.

News will be here