Portal LoveKraków.pl wyróżniony przez Krakowską Kongregację Kupiecką [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę portal LoveKraków.pl został uhonorowany przez Krakowską Kongregację Kupiecką Brązową Kogą.

W niedzielę w gmachu głównym Urzędu Miasta Krakowa odbyło się coroczne Święto Kupca.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, uhonorowany Medalem Bene Merentibus przypomniał, że kongregacja została powołana w XIV wieku, aby bronić interesów kupieckich. – Cały czas stoicie na straży tych interesów. Mamy świadomość, że sytuacja w jakiej się wszyscy znajdujemy nie jest idealna. Zarówno epidemia koronawirusa, a teraz wojna i inflacja powodują, że sytuacja staje się coraz cięższa i mniej wygodna. Mam świadomość, że jesteście dzielnymi ludźmi i pokonacie te przeszkody – podkreślił.

Zaznaczył, że kupcy wspomagają Kraków w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju i są „wizytówką miasta”. Przypomniał, że to dzięki środowisku mogą odbywać się na Rynku Głównym Jarmarki Bożonarodzeniowe oraz Wielkanocne, a na Małym Rynku – Święto Pierogów. –Wiem, że czasami mamy w niektórych sprawach delikatne różnice zdań, ale staramy się je zawsze wyłagodzić. Pamiętajmy, że co druga złotówka krakowskiego PKB jest od was – dodał.

Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa stwierdził, że ponad 600-letnia tradycja kongregacji jest zobowiązaniem nie tylko dla kupców, ale również samorządowców. – Naszym obowiązkiem jest, abyśmy państwu nie przeszkadzali, a wręcz pomagali, żebyście mogli w spokoju działać na rzecz mieszkańców Krakowa. Chciałbym państwu życzyć, aby nowy rok był bardziej przewidywalny, bo w biznesie nie ma nic ważniejszego niż przewidywalność – podkreślił Rafał Komarewicz.

Piotr Kubiczek odczytał list od minister Agnieszki Ścigaj. – To właśnie krakowscy kupcy i restauratorzy przyczynili się do nadania stylu architektonicznego krakowskiej starówki, rozwijali instytucje samorządowe i wywierali wpływ na rozwój gospodarczy kraju – napisała Agnieszka Ścigaj.

Wręczono złote, srebrne i brązowe Kogi

Złotą Kogę, czyli najwyższe odznaczenie KKK otrzymał długoletni dyrektor Makro Cash and Carry Polska Tadeusz Plewa. Srebrna Koga trafiła w ręce prezesa spółki Artim Dariusza Michalaka, doradcy podatkowej Bożeny Sewiłło, członków KKK Kazimierza Moszyńskiego i Marii Kasina-Moszczyńskiej oraz mistrza kucharskiego Wiesława Zuzka.

Brązową Kogę otrzymali: przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj, Krakowski Bank Spółdzielczy, Krystyna Drabik, Zuzanna Piwowarczyk, Stanisław Lampa, Monika Bartosz, Sławomir Kubik, Tomasz Kubik, Karol Kubik, Ewa Bigosz–Lassota, Piotr Wiśniewski, Piotr Chełmicki, Mirosław Wigura oraz Krakowska Izba Turystyki i portal LoveKraków.pl.

Medalem 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej została uhonorowana Iwona Sewiałło.