„Poziom zagrożenia terrorystycznego podczas ŚDM jest niski”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O bezpieczeństwie podczas spotkania młodych z papieżem i specustawie przygotowywanej z myślą o Światowych Dniach Młodzieży rozmawiali członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji ŚDM. – Przy organizacji tak trudnych logistycznie przedsięwzięć trzeba zakładać różne alternatywy zapewniające bezpieczeństwo uczestników i przebieg uroczystości – twierdzi w rozmowie z LoveKraków.pl przewodniczący zespołu, poseł Jarosław Szlachetna.

Plusy i minusy Brzegów

Na początku tygodnia pisaliśmy o zamieszaniu z wyborem miejsca głównych uroczystości. Okazało się, że ze względów na bezpieczeństwo strona rządowa i władze województwa chciały przenieść mszę św. z Brzegów na Błonia.

– Miejsce zostało wybrane przez organizatorów czyli Komitet Organizacyjny przy rekomendacji władz Wieliczki więc ufam, że wszyscy są świadomi plusów i minusów tego miejsca. Jak przy organizacji tak trudnych logistycznie przedsięwzięć, trzeba także zakładać różne alternatywy zapewniające bezpieczeństwo uczestników i przebieg uroczystości – mówi poseł Szlachetka.

Szefowie służb „przesłuchani”

Jak informuje polityk, w piątkowym spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele wszystkich służb mundurowych.  – Bardzo wyczerpujące informacje złożyli przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej – twierdzi poseł PiS.

– Ponadto pan minister Zieliński poinformował, że jeśli chodzi o poziom zagrożenia terrorystycznego jest on „niski”, ale oczywiście funkcjonariusze policji i ABW razem ze służbami z innych krajów ciągle tą sprawę monitorują – dodaje Jarosław Szlachetka.

Poseł przyznaje, że na razie największym problemem dla służb jest dokładny plan wizyty samego Ojca Świętego Franciszka. To jednak zmieni się już w sobotę, ponieważ wtedy kuria poda ramowy plan wizyty w Polsce Głowy Kościoła.

Specustawa trafi do sejmu  

Projekt specjalnej ustawy dotyczącej organizacji ŚDM powstał pod koniec lutego. Przypomnijmy, że dokument ten ma znacząco ułatwić przygotowania do tego wydarzenia. Autorzy twierdzą, że potrzebne jest stworzenie nadzwyczajnych rozwiązań prawnych, które sprawią, że uczestnikom wydarzenia zostanie zapewnione bezpieczeństwo oraz że logistyka będzie na najwyższym poziomie.

Obecnie zakończyła się faza konsultacji. – Z przedstawionych nam informacji wynikało, że uwagi, które były zgłaszane zostały rozpatrzone tak, aby zapisy tej regulacji zapewniły sprawne i bezpieczne przeprowadzenie całego wydarzenia zarówno dla Komitetu Organizacyjnego oraz instytucji państwowych. Projekt ustawy ma trafić w najbliższych dniach do sejmu – informuje Jarosław Szlachetka.

Autorzy: Jakub Drath, Dawid Kuciński