Próba wycofania projektu uchwały. „Nie przyniesie nic dobrego”

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski

Radni KO próbowali wycofać projekt zmieniający uchwałę antysmogową w kwestii przedłużenia możliwości posiadania pozaklasowych kotłów na terenie Małopolski. Wniosek przepadł w głosowaniu.

W poniedziałek radni sejmiku województwa pochylą się nad zmianą w uchwale antysmogowej. Chodzi o wydłużenie o rok możliwości stosowania „kopciuchów” na terenie województwa. Radny Jacek Krupa złożył wniosek o wycofanie projektu.  – Uważamy, że nie ma żadnych podstaw, by dokonywać zmian w uchwale – stwierdził.

Według Krupy projekt ma wadę prawną, mianowicie w uzasadnieniu nie odnosi się do skutków społecznych. Brakuje opisu tego, jak odroczenie nakazu wymiany pieców na nowsze wpłynie na zdrowie mieszkańców Małopolski oraz ekologię czy gospodarkę województwa.

– Tego wszystkiego brakuje. Procedowanie tej uchwały jest szkodliwe. Nie przynosi nic dobrego, cofa nas w czasie o kilkanaście lat i niszczy system, który był mozolnie tworzony również przy udziale radnych z PiS. Teraz bez powodów usiłuje się zniszczyć nasz wspólny sukces – argumentował Jacek Krupa przy poparciu Wojciecha Kozaka z PSL.

W odpowiedzi prawnik zarządu województwa stwierdził, że projekt uchwały spełnia wszystkie kwestie formalne. Radni odrzucili finalnie pomysł wycofania projektu głosami 23 do 15.