Prokocim. Zakończyła się budowa nowego Szpitala Uniwersyteckiego

To już koniec budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Uniwersytet Jagielloński poinformował, że budowa nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu dobiegła końca.

W kompleksie w rejonie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego trwają prace związane z usuwaniem usterek zgłoszonych generalnemu wykonawcy na etapie odbioru. Według ustaleń powinny się zakończyć w połowie przyszłego miesiąca.

– Równolegle trwają dostawy wyposażenia meblowego, aparatury medycznej oraz sprzętu IT. Poza tym na terenie cały czas pracują służby utrzymania budynku, ochrona oraz pracownicy działu ewidencji, którzy sukcesywnie inwentaryzują wszystkie pomieszczenia i ich wyposażenie – czytamy w komunikacie UJ.

Przeprowadzka w listopadzie

Kiedy szpital przeniesie się do nowej siedziby? Przeprowadzka jest zaplanowana na początek listopada. Najpierw w obiekcie zaczną działać laboratoria, zakład diagnostyki obrazowej i szpitalna apteka.

Później przeniesie się tu 15 oddziałów klinicznych wraz z poradniami. Kolejnych 10 klinik, SOR i Centrum Urazowe zmienią adres w styczniu przyszłego roku. Do Prokocimia nie przeniosą się jednak wszystkie oddziały. Kilka z nich pozostanie w dotychczasowych lokalizacjach, a będą to m.in. położnictwo z neonatologią, psychiatria, okulistyka i geriatria.

13 budynków, ponad 30 przychodni

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego to największy kompleks medyczny w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Składa się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 mkw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, ponad 30 przychodni, lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Chorzy leczeni będą w jedno- lub dwuosobowych salach, z których każdą wyposażono we własną łazienkę.

Kontrakt na budowę nowego szpitala podpisano w styczniu 2015 roku. Przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj” wygrało konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

Prace budowlane ruszyły rok po jego rozstrzygnięciu. Przez ponad 3 lata na 15-hektarowej działce pracowało średnio ok. 700 robotników dziennie, ale zdarzało, że było ich ponad 1000.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus