Puste faktury i obrót fikcyjnym granulatem. Osiem osób zatrzymanych

fot. pixabay.com

Agenci CBA zatrzymali osiem osób związanych z mafią VAT-owską. Na działalności grupy przestępczej państwo miało stracić blisko 90 mln złotych.

W śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatkowych zatrzymanych zostało kilkanaście osób, a 17 usłyszało zarzuty. Organy ścigania twierdzą, że udało im się zatrzymać również szefów gangu białych kołnierzyków działającego w latach 2011–2015.

– Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Krakowie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karno-skarbowych związanych z fikcyjnym, „karuzelowym” obrotem granulatem tworzyw sztucznych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz posłużenia się fikcyjnymi fakturami na kwotę niemal pół miliona złotych – mówi Janusz Hnatko, rzecznik prasowy krakowskiej prokuratury.

Zatrzymani nie zostali aresztowani, zastosowano poręczenia majątkowe w kwocie od 40 do 70 tys. złotych, nałożono nadzór policji i zakazano opuszczania kraju.

Granulat

Jak informuje prokuratura, z ustaleń śledztwa wynika, że jedna z grup działała w latach 2011–2015 na terenie Polski oraz Niemiec, Słowacji i Czech. – Przedmiotem działalności tej grupy był fikcyjny obrót granulatem tworzyw sztucznych z udziałem podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych, polegający na wystawianiu faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych transakcji kupna-sprzedaży – tłumaczy Hnatko.

Spółka będąca tzw. „brokerem” sprzedawała towar w postaci granulatów tworzyw sztucznych w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw do podmiotów mających swoją siedzibę na terenie Niemiec, Słowacji oraz Republiki Czeskiej.

Następnie towar wracał do Polski za pośrednictwem powiązanych podmiotów, które ponownie dokonywały jego dostawy do „brokera” po cenach niższych od cen zakupu od podmiotów zagranicznych.

–  Działalność przynosiła polskim podmiotom jedynie straty i nie generowała żadnych zysków. Transakcje nie miały zatem ekonomicznego uzasadnienia. Tak zorganizowany obrót pozwalał na spełnienie wymogów dotyczących możliwości zastosowania zerowej stawki podatku, a tym samym na uszczuplenie należności Skarbu Państwa – stwierdza rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Jak się okazuje, była również druga grupa, działająca w latach 2017–2019. Podejrzani również zajmowali się wyłudzaniem VAT-u, ale mieli inną metodę: sprzedawali puste faktury kosztowe na rzecz innych firm. Te wykazywały je w swoich rozliczeniach, co powodowało uszczuplenie podatku.

Jak mówi prokuratura, oba śledztwa są rozwojowe.