Radny Łukasz Gibała zaapelował do władz miasta o zmiany prawne, które miałyby umożliwić wprowadzanie psów na teren cmentarzy komunalnych. Władze miasta nie wyraziły zgody na takie rozwiązanie.
Według prawa lokalnego obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt na teren miejskich cmentarzy. Wyjątkiem są psy przewodnicy lub psy asystujące. Łukasz Gibała (klub radnych Kraków dla Mieszkańców) zauważył, że w ubiegłym roku podobny zakaz obowiązywał w Gdańsku, ale został uchylony po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, z uwagi na jego niezgodność z obowiązującym w Polsce prawem.
– W związku z powyższym proszę o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do zmiany uchwały w sprawie ustalenia zasad korzystania z cmentarzy komunalnych w Krakowie, a w szczególności o przedłożenie pod obrady rady miasta nowego projektu uchwały, zgodnego z obowiązującym w Polsce prawem i zezwalającego właścicielom psów na poruszanie się po cmentarzach komunalnych w naszym mieście – stwierdził radny.
Magistrat jest sceptyczny
Wiceprezydent Stanisław Kracik, oprócz szczegółowej analizy, która miała na celu wykazanie, że uchwała nie narusza porządku prawnego, podał kilka argumentów przeciwko takiemu pomysłowi.
– Cmentarz jest specyficzną strefą w przestrzeni publicznej. Swobodne przebywanie psów na tym terenie jest niedozwolone zarówno ze względu na spoczywające na cmentarzu osoby, jak i bezpieczeństwo samych zwierząt – uważa Stanisław Kracik.
Jak dodaje, choć cmentarze mają charakter parkowy, są jednak przede wszystkim miejscem pochówku zmarłych i pamięci, a także miejscem pracy.
– Osoby dokonujące złożenia trumny w grobie murowanym lub wykonujące remont nie mogą pracować w warunkach utrudniających bądź zakłócających ich pracę. Zwierzęta, mając ułatwiony dostęp do wnętrza grobu, mogą niszczyć ludzkie szczątki i wydobywać je na zewnątrz – twierdzi zastępca Aleksandra Miszalskiego.
– Ponadto mogłoby dochodzić do załatwiania przez nie naturalnych potrzeb fizjologicznych w miejscu objętym kultem publicznym, w tym bezpośrednio przy grobach lub na nich, co prowadziłoby do dodatkowego bólu i dyskomfortu osób kultywujących pamięć o zmarłych. Zakaz wprowadzania psów ma więc na celu zapewnienie realizacji pochówków zgodnie z przepisami, w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi oraz z zachowaniem należytego szacunku dla zmarłych – podsumowuje wiceprezydent Kracik.