Radni zdecydowali. Spółka Kraków 5020 będzie zlikwidowana

Centrum Kongresowe ICE, zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

Radni miejscy niemal jednogłośnie zgodzili się na likwidację spółki Kraków5020. Co to oznacza dla zadań, którymi się zajmowała?

To nie była pierwsze głosowanie miejskich radnych w sprawie likwidacji budzącej wiele emocji spółki, kojarzonej m.in. z prowadzeniem platformy video Play Kraków. 2 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił jednak wcześniejszą uchwałę. Z uzasadnienia wyroku wynikało, że radni nie mogli samodzielnie zadecydować o rozwiązaniu spółki. Taki ruch powinien zostać dokonany, jeśli nie z inicjatywy prezydenta miasta, to przynajmniej za jego aprobatą. Sąd uznał też, że tego typu decyzja nie może być podejmowana w trybie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Tym razem inicjatywa wyszła od prezydenta, zgodnie zresztą z wcześniejszymi deklaracjami Aleksandra Miszalskiego. Wiceprezydent Łukasz Sęk tłumaczył podczas sesji, że spółka ma zostać postawiona w stan likwidacji od 2 stycznia, przy czym poszczególne zadania miałyby zostać przeniesione lub wygaszone do 31 marca.

– Zostanie powołany likwidator, który będzie przeprowadzał proces likwidacji spółki. To zajmie nie mniej niż sześć miesięcy, co wynika z kodeksu spółek handlowych – mówił Łukasz Sęk. Zastrzegał, że w praktyce ten okres może być znacznie dłuższy, ponieważ spółka posiada obecnie pięć roszczeń wobec najemców, toczy się też postępowanie o zwrot podatku VAT w wysokości 3,8 mln zł. Dopóki te sprawy nie zostaną rozstrzygnięte lub przypisane do innych instytucji, spółka będzie funkcjonować.

Zgodnie z zapowiedziami, zadanie zarządzania Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie powierzone Agencji Rozwoju Miasta Krakowa w ramach trzyletniej umowy, od. początku kwietnia. – Centrum kongresowe będzie dalej działać. Nie ma w tym momencie żadnego zagrożenia, żeby jego działalność została przerwana w jakikolwiek sposób – uspokajał wiceprezydent.

Pawilon Wyspiańskiego zostanie od 1 kwietnia przekazany do zarządzania do Urzędu Miasta Krakowa. Będzie wykorzystywany jako punkt informacji turystycznej, a sale będą wykorzystywane na potrzeby urzędu.

Platforma multimedialna Play Kraków będzie działać tylko do końca roku. Przygotowane dotychczas materiały mają zostać zarchiwizowane, na wypadek ewentualnego wykorzystania w przyszłości. Studio hybrydowe w ICE Kraków będzie wykorzystywane przez nowego operatora.

Będą działać trzy punkty informacji turystycznej – przy ul. św. Jana, Szpitalnej i w pawilonie Wyspiańskiego i ma się tym zajmować Lokalna Organizacja Turystyczna. Z kolei w przypadku punktu na os. Zgody, trwają rozmowy z fundacją Faktor Kultura, która obecnie podnajmuje ok. 75% powierzchni, by działał tam punkt informacji, bardziej z myślą o mieszkańcach niż o turystach. Umowa dotycząca sklepu Kraków Story wygasa z końcem roku i nie będzie przedłużana.

Co z pracownikami?

Wiceprezydent Łukasz Sęk informował również, co stanie się z pracownikami spółki. Zarząd spółki po zmianach działa w trybie jednoosobowym, jednoosobowo będzie też działał zapowiadany likwidator. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa będzie potrzebowała przynajmniej 50 osób do obsługi Centrum Kongresowego ICE i w planie jest zatrudnienie osób, które dotychczas się tym zajmowały. Podobne deklaracje ze strony Lokalnej Organizacji Turystycznej padają w odniesieniu do pracowników punktów informacyjnych.

– Oczywiście wszelkie świadczenia wynikające z przepisów prawa, czyli przede wszystkim odprawy, będą pracownikom wypłacane w miarę podejmowania decyzji. Środki na ten cel są szacowane na łączną kwotę ok. 7 mln 347 tysięcy zł. Ta kwota może ulegać zmianie w zależności od tego, ilu pracowników zdecyduje się na kontynuację pracy w innych miejscach, np. z rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron, wiedząc, że za chwilę rozpoczną pracę – wyjaśniał Łukasz Sęk.

W głosowaniu radni poparli projekt uchwały. 37 radnych było za, jedna osoba wstrzymała się od głosu.