Awans krakowskiego księdza. Będzie odpowiadał za finanse jednego z największych zakonów na świecie

fot. Konrad Kozłowski/LoveKraków.pl, sdb.org.pl

Ks. Gabriel Stawowy z inspektorii krakowskiej salezjanów od kilku dni jest ekonomem generalnym zgromadzenia.

58-letni kapłan został wybrany na stanowisko w ubiegły piątek, w czasie 29. Kapituły Generalnej Zgromadzenia Salezjańskiego odbywającej się w Turynie. „Ekonom Generalny zarządza dobrami, które nie należą do konkretnej inspektorii czy domu, ale do całego stowarzyszenia”, mówi art. 139 konstytucji salezjańskich. Koordynuje i kontroluje administracje inspektorialne, aby ich zarządzanie odpowiadało potrzebom ubóstwa zakonnego i służbie posłannictwu salezjańskiemu. Czuwa nad przestrzeganiem norm koniecznych do prawidłowego administrowania” – przypomina Agencja Salezjańska.

Polski salezjanin w radzie generalnej

Ks. Gabriel Stawowy urodził się 25 grudnia w Miedźnej w diecezji katowickiej. W 1984 roku wstąpił do nowicjatu salezjańskiego w Kopcu koło Częstochowy, gdzie w sierpniu 1985 roku złożył pierwsze śluby zakonne. Sześć lat później w Rumi złożył śluby wieczyste, a 16 czerwca 1995 roku przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. Na początku pracował w Świętochłowicach jako radca, wikariusz, opiekun oratorium i nauczyciel języka angielskiego w salezjańskiej szkole. W latach 2002-2011 w Krakowie był dyrektorem wspólnoty i nauczycielem języka angielskiego. W inspektorii krakowskiej pełnił funkcje radcy i delegata ds. szkolnictwa (2006-2012), a następnie ekonoma inspektorialnego (2012-2022).

Od 2023 roku Stawowy jest zastępcą dyrektora Biura Misji Salezjańskich w New Rochelle w USA. Studiował również na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim (UPS) w Rzymie, a także w Berkeley w USA. Zna język polski, włoski i angielski.

Nowym generałem salezjanów na lata 2025-2031 został wybrany Maltańczyk ks. Fabio Attard, a wikariuszem generalnym ks. Stefano Martoglio z Włoch.

Salezjanie w Polsce i na świecie

Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego zostało założone w 1859 roku przez włoskiego kapłana Jana Bosko. Jest drugim co do wielkości zgromadzeniem zakonnym na świecie, liczącym ponad 13 750 członków w 136 krajach i zorganizowanych w 92 inspektoriach. Salezjanie prowadzą szkoły, pracują z młodzieżą, opiekują się parafiami i wyjeżdżają na misje. Pierwsi zakonnicy przybyli do Polski pod koniec XIX wieku, a ich placówką był zakład w Oświęcimiu.

W Polsce funkcjonują cztery inspektorie: krakowska, warszawska, wrocławska i pilska. W Krakowie przy ulicy Tynieckiej 39 mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego, w którym studiują przyszli kapłani i bracia zakonni (koadiutorzy).