Przygotowaliśmy obszerny raport dotyczący rekrutacji na sześciu krakowskich uczelniach. Są niespodzianki. Na Uniwersytecie Rolniczym najmniej popularnym kierunkiem okazało się rolnictwo. Uniwersytet Papieski przyciąga studentów dziennikarstwem, a Politechnika Krakowska – standardowo – informatyką.
Akademia Górniczo-Hutnicza
Osoby chcące studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogły aplikować na 57 kierunków studiów oferowanych przez 16 wydziałów. Wśród nich pojawiły się trzy nowości: elektronika, mikroelektronika w technice i medycynie oraz inżynieria ciepła. – W ramach studiów I stopnia na AGH przyjętych zostanie łącznie 9515 studentów: 6795 na studia stacjonarne i 2720 na studia niestacjonarne – mówi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni.
Na studia stacjonarne Akademia Górniczo-Hutnicza przyjęła podania od 12 714 kandydatów. Rejestracja na studia niestacjonarne potrwa jeszcze pięć dni. – Każdy z kandydatów w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej mógł wybrać jeden kierunek główny i maksymalnie cztery alternatywne. Łączna liczba rejestracji na poszczególne kierunki to 41 683. Oznacza to, że przeciętnie kandydat złożył podania na 3,25 kierunku – wylicza Dembiński. I jak zastrzega, niektóre uczelnie podają liczbę rejestracji jako liczbę kandydatów. – Stąd na przykład liczba powyżej 50 tysięcy „chętnych” na niektórych uczelniach – dodaje rzecznik AGH.
Najpopularniejszymi kierunkami studiów podczas rekrutacji podstawowej na AGH były: inżynieria biomedyczna (4,2 osoby na miejsce), budownictwo (4,1), geodezja i kartografia (3,6), inżynieria akustyczna, automatyka i robotyka, informatyka stosowana, informatyka, informatyka i ekonometria, inżynieria materiałowa, ekologiczne źródła energii.
Zaś najwyższe progi punktowe obowiązywały na kierunkach: automatyka i robotyka (890/1000 punktów), informatyka stosowana (890), informatyka (875) oraz automatyka i robotyka (871). – Powyżej 800 na 1000 punktów trzeba było mieć także na kierunkach: teleinformatyka, inżynieria akustyczna, informatyka stosowana, inżynieria biomedyczna oraz mikroelektronika w technice i medycynie – informuje Dembiński.
Kandydaci mają czas od 10 do 26 lipca na złożenie wszystkich dokumentów i dokonanie wpisu na studia. 29 lipca Uczelniana Komisja Rekrutacyjna AGH ogłosi komunikat o ewentualnym dodatkowym naborze na studia. Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia niestacjonarne (I stopnia) trwa do 14 lipca (ogłoszenie wyników 16 lipca).
Uniwersytet Jagielloński
Na Uniwersytecie Jagiellońskim na wszystkich kierunkach było ponad 9 tysięcy miejsc, natomiast chętnych aż 27 tysięcy. Podobnie jak w ubiegłych latach, absolwenci szkół średnich najchętniej wybierali stomatologię, medycynę i japonistykę. Najtrudniej było się dostać na sinologię (filologia chińska) – na jedno miejsce przypadło tam aż 15 chętnych. Najwięcej kandydatów zgłosiło się na kierunek lekarski, prawo i psychologię.
Uniwersytet Pedagogiczny
– Mimo niżu demograficznego studia na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród maturzystów. Od kilku lat na pewnych kierunkach liczba kandydatów na jedno miejsce jest niezmiennie wysoka – mówi Iwona Tomasik, rzecznik prasowy UP.
Najpopularniejszym kierunkiem studiów stacjonarnych I stopnia na Uniwersytecie Pedagogicznym było bezpieczeństwo wewnętrzne – na jedno miejsce przypadło 11 osób. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszyła się filologia angielska oraz język hiszpański – po 7 osób na indeks.
Jak twierdzi Tomasik, na studia przyjmowanych jest coraz więcej studentów, przyrost to około 2%. Na UP nie ma też z góry ustalonych progów punktowych. – Progi kształtują się samoistnie i w każdym roku są inne, ponieważ zależą one od wyników egzaminów maturalnych kandydatów ubiegających się o miejsce na studiach. Są oni przyjmowani na dany kierunek/ specjalność aż do wypełnienia ustalonego limitu miejsc, poczynając oczywiście od kandydatów z najwyższymi wynikami – informuje Iwona Tomasik.
Uniwersytet Ekonomiczny
10 lipca zakończyła się rekrutacja na Uniwersytecie Ekonomicznym. 2886 osób może w październiku przyjść na pierwsze zajęcia. – Podobnie jak w latach ubiegłych liczba kandydatów była zdecydowanie większa niż ilość oferowanych przez uczelnię miejsc (o ponad 3200). W tym roku podczas rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia zarejestrowaliśmy 6136 podań (ponad 300 więcej niż w roku ubiegłym) – mówi Piotr Bednarski z biura prasowego UEK.
– Warto zwrócić uwagę, że największym zainteresowaniem cieszyły się nowe kierunki: marketing i komunikacja rynkowa, na który rekrutowaliśmy po raz pierwszy (6,7 os./ miejsce), finanse i rachunkowość (4,9 os./ miejsce) i ekonomia (3 os./ miejsce). W tym wypadku 400 chętnych ubiegało się o 60 dostępnych miejsc – dodaje przedstawiciel UEK.
Osoby, które nie zostały przyjęte, uczelnia zachęca do podjęcia studiów w formie niestacjonarnej oraz stacjonarnej w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym UEK w Dębicy
Uniwersytet Rolniczy
Dietetyka, weterynaria i gospodarka przestrzenna to kierunki wręcz oblegane przez kandydatów. Na kierunek związany z nauką o zdrowiu chętnych było 16 osób na jedno miejsce. Weterynaria przyciągnęła blisko 10 chętnych na miejsce, a gospodarka przestrzenna statystycznie 6,5. Najmniej popularnymi kierunkami są rybactwo i rolnictwo.
– Rekrutacja na Uniwersytecie Rolniczym rozpoczęła się 1 czerwca 2014 roku. Rejestracja na studia stacjonarne I stopnia zakończyła się 6 lipca. Natomiast na studia niestacjonarne I stopnia potrwa do 24 sierpnia. Łącznie mieliśmy ponad 9000 rejestracji – informuje rzecznik prasowy UR Izabella Majewska. Ogłaszanie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia z list rezerwowych następuje w miarę zwalnianych miejsc co dwa tygodnie.
Politechnika Krakowska
Na rok akademicki 2014/15 Politechnika Krakowska przygotowała 3436 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. W ofercie siedmiu wydziałów było 25 kierunków. Jakie kierunki w tym roku robiły furorę na technicznej uczelni?
– Informatyka, inżynieria biomedyczna, architektura, gospodarka przestrzenna, biotechnologia, automatyka i robotyka, budownictwo, mechanika i budowa maszyn to kierunki, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów – mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy PK. Na jedno miejsce na informatyce było blisko sześciu kandydatów. – Na wydziale mechanicznym na jedno miejsce na informatykę stosowaną przypada 4,55 kandydata, na wydziale inżynierii elektrycznej i komputerowej na informatykę chce się dostać 4 kandydatów na miejsce – informuje przedstawicielka Politechniki. Podczas elektronicznej rekrutacji uczelnia przyjęła 8379 podań o przyjęcie na kierunek podstawowy na studiach stacjonarnych I stopnia.
We wtorek 15 lipca nastąpi ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia i osób umieszczonych na listach rezerwowych, od 16 do 23 lipca wydziałowe komisje rekrutacyjne będą przyjmować dokumenty od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. 24 lipca ogłoszone zostaną listy przyjętych i listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia z list rezerwowych.
Rekrutacja na studia niestacjonarne I stopnia (974 miejsca) i studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia (1484 miejsca) na Politechnice Krakowskiej wciąż trwa. W sumie w letniej rekrutacji PK oferuje 5894 miejsca na wszystkich rodzajach i stopniach studiów.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II
Katolicki uniwersytet przyciąga przede wszystkim dziennikarstwem oraz ochroną dóbr kultury. – Na te kierunki została utworzona lista rezerwowa kandydatów – stwierdza Monika Wiertek, rzecznik prasowy UPJP2. Dużym zainteresowaniem cieszą się także: praca socjalna, nauki o rodzinie oraz archiwistyka i zarządzanie dokumentacją. – W sumie zarejestrowało się u nas 325 osób (niektóre na więcej niż jeden kierunek, zatem w sumie rejestracji było 490). Wśród podanych przeze mnie danych nie ma teologi i turystyki religijnej, gdyż wydział teologiczny nie przeprowadził jeszcze rozmów ze wszystkimi kandydatami – informuje Wiertek.
Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie
Tutaj rekrutacja trwa do 31 lipca, jednak już teraz można powiedzieć, co najbardziej przyciąga absolwentów szkół średnich. – Jak co roku największym zainteresowaniem cieszy się filologia angielska–lingwistyka stosowana, w ramach której oferowane są m.in. specjalności: tłumaczenie, sinologia, biznes międzynarodowy oraz zarządzanie (w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym). Od tego roku uczelnia uruchomiła nowy kierunek: grafika reklamowa i multimedia, na który także można składać dokumenty – wymienia Iwona Stolarska z WSE w Krakowie.
Na studiach II stopnia prowadzony jest nabór na kierunek filologia angielska–lingwistyka stosowana (specjalności: zarządzanie projektami międzynarodowymi, przekład ustny i pisemny, handel z Chinami i inne) oraz biznes międzynarodowy (specjalności: e-commerce i nowoczesne technologie w marketingu, eventy i targi międzynarodowe, tworzenie i rozwój startupów i inne).