Rowerem do biura. Parking z prawdziwego zdarzenia [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stojaki dla 365 rowerów, punkty do ładowania rowerów elektrycznych, a nawet specjalne miejsce, by napić się kawy – w taki sposób projektanci powstającego przy ulicy Pawiej kompleksu biurowego zachęcają, by w drodze do pracy wybrać rower.

Powstający przy ulicy Pawiej kompleks biurowy z pewnością wpłynie na komunikację w tym rejonie. Z jednej strony budzi spore obawy co do wzmożonego ruchu samochodowego na i tak zakorkowanych dziś ulicach w rejonie dworca. Z drugiej – powstaje w miejscu dobrze skomunikowanym praktycznie wszystkimi rodzajami transportu.

Firma Skanska chce też zachęcić użytkowników budowanych biurowców do tego, by – oprócz autobusów, tramwajów czy pociągów – dojeżdżać do pracy rowerami. – Promujemy wśród najemców i ich pracowników wybór jednośladu, bo to wpisuje się w podejście Skanska do zrównoważonego rozwoju miast. Jeśli nie musimy korzystać z samochodu, wybierajmy komunikację miejską lub rower. Właśnie dlatego postanowiliśmy zapewnić komfortowy, ogólnodostępny parking dla rowerów, który nazwaliśmy Bike5ive – mówi nam Filip Dykas z zespołu Skanska realizującego High5ive.

Piętrowe stojaki więcej pomieszczą

Na poziomie zero znalazło się 260 miejsc na stojakach dla rowerów, w tym część w dodatkowo zamykanej przestrzeni. Kolejnych 105 miejsc jest dedykowanych dla najemców na niższych poziomach parkingu. – Mamy także osiem stojaków do ładowania rowerów elektrycznych oraz specjalną ladę, przy której można zaparkować, wzorowaną na rozwiązaniach znanych np. z Amsterdamu – wylicza Dykas.

W Bike5ive można też napompować koła czy dokręcić śruby dzięki stacji naprawy rowerów. Na poziomie 0 znalazły się też szatnie dla rowerzystów, dostępne dla osób pracujących w High5ive. – Rozważamy także stworzenie stacji rowerów miejskich przy okazji realizacji następnych etapów inwestycji. – podsumowuje Filip Dykas.

Jak podaje Skanska, cały kompleks biurowy ma zapewnić 600 miejsc parkingowych dla samochodów. Dla rowerów firma planuje natomiast kolejne parkingi w oddawanych stopniowo biurowcach.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus