Festiwal Małych Form Teatralnych (FMFT) to impreza organizowana rokrocznie przez ll Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana lll Sobieskiego w Krakowie od 1969 roku.
Powstał z inicjatywy dyrektorów Stefana Gula i Stanisława Brzeziny oraz samorządu szkolnego, by stać się miejscem upustu wizji artystycznej uczniów.
Początkowo Festiwal miał charakter wewnątrzszkolny, jednak z czasem zaczął zapraszać na swe deski przedstawicieli innych krakowskich liceów i techników. Z kolei trzydzieści lat temu przeniósł część programu do Teatru Groteska.
Uczniowie mogą zaprezentować swoje umiejętności i talenty w pięciu kategoriach: poezja recytowana, poezja śpiewana, sztuki teatralne, taniec i film.
Na FMFT debiutowali m.in.: Maciej Stuhr, Dorota Segda, Rafał Jędrzejczyk, Grzegorz Turnau, Joanna Rudzińska i Patryk Bukalski. FMFT odbywa się w Teatrze Groteska. Jubileuszowe Gale odbywają się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Odkrywanie talentów i rozwijanie pasji
O idei festiwalu mówi dla LoveKraków.pl, Anna Sroka, współodpowiedzialna za wydarzenie. – Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że już od tylu lat festiwal pozwala odkrywać wszechstronne talenty wielu młodych ludzi, stwarzając im przestrzeń do prezentacji swoich uzdolnień i przyczyniając się do rozwoju ich pasji. Uczestnicy zyskują nieskrępowaną przestrzeń, w której mogą wykazać się artystycznie, występując na prawdziwej scenie teatralnej w krakowskim Teatrze Groteska, a także poznać działanie teatru od kulis – podkreśla.
Zapytana o to, w jaki sposób zostanie zaakcentowana jubileuszowa edycja wydarzenia, Anna Sroka przyznaje, że będzie to „niespodzianka” nie tylko dla widowni, ale także młodych artystów.
Do 16 lutego przyjmowane są zgłoszenia do udziału w 55. edycji Festiwalu Małych Form Teatralnych. Przeglądy rozpoczną się w połowie marca, zaś na 7 kwietnia zaplanowano uroczystą galę festiwalową.
55. edycja Festiwalu Małych Form Teatralnych została zaplanowana według następującego harmonogramu:
- 17 marca – Dzień poezji śpiewanej i recytowanej
- 24 marca – Dzień sztuk i tańca
- 31 marca – Dzień sztuk i filmu
- 7 kwietnia – Gala festiwalowa.