Rozbito kokainowy gang. Działał w Małopolsce i na Śląsku

fot. policja

Małopolscy i krakowscy policjanci wspólnie z CBŚP w Katowicach zatrzymali 9 osób, w tym członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się rozprowadzaniem narkotyków na terenie Małopolski i Śląska.

Od kilku miesięcy krakowscy kryminalni i policjanci ze śląskiego zarządu CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały, rozpracowywali szajkę narkotykową, działającą na terenie Śląska i Małopolski. Żmudne, zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne doprowadziły do ustalenia i w konsekwencji rozbicia grupy przestępczej handlującej środkami odurzającymi.

We wtorek, 8 listopada w godzinach porannych, policjanci na terenie Śląska i Małopolski zatrzymali dziewięć osób w wieku od 41 do 52 lat. Wśród zatrzymanych był 49-letni szef narkotykowej mafii oraz pięciu członków zorganizowanej szajki. Podczas przeszukania zajmowanych przez zatrzymanych mieszkań, policjanci znaleźli i zabezpieczyli około 640 g marihuany, a także mefedron, kokainę i amfetaminę. Kryminalni zarekwirowali też telefony komórkowe, laptopy, sztabki złota oraz gotówkę w kwocie 150 tys. zł.

Według ustaleń śledczych, głównym źródłem utrzymania grupy był handel kokainą. W ciągu kilkunastu miesięcy nielegalnej działalności wprowadzili do obrotu 700 g kokainy o czarnorynkowej wartości sięgającej 280 tys. zł.

Podział ról

W szajce obowiązywał wyraźny podział ról i zadań. Część była odpowiedzialna za zdobywanie zabronionych substancji (marihuany, kokainy, mefedronu, amfetaminy), inni zajmowali się ich dystrybucją na czarnym rynku.

Materiał dowodowy zebrany w śledztwie pozwolił na przedstawienie zarzutów ośmiu osobom zatrzymanym. 49-latek usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych. Pięć osób w wieku od 41 do 52 lat odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami. Natomiast 43-latek jest podejrzany o posiadanie środków odurzających, a 47-letnia kobieta usłyszała zarzut odpłatnego udzielania narkotyków. Jedna osoba z zatrzymanych została przesłuchana w charakterze świadka.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Prądnik Biały, wobec kierującego zorganizowaną grupą przestępczą oraz pięciu członków szajki sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Pozostali będą odpowiadać z „wolnej stopy”. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat więzienia, a za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą do 10 lat pozbawienia wolności.