„Portrety krakowian” to prezentacja portretów i autoportretów autorstwa Leszka Sobockiego. Wystawa obejmuje obrazy powstałe w przeciągu ostatnich dwóch dekad. Część z nich jest prezentowana po raz pierwszy.
Na wystawie najliczniej prezentowane są tytułowe portrety krakowian. Sobocki od 2001 roku utrwala wizerunki osób ze swojego najbliższego otoczenia.
– Najczęściej to rodzina, znajomi. Osoby, z którymi mam emocjonalny związek. Kolekcja cały czas się rozwija, nie jest to zamknięty zbiór – mówi artysta.
Gdy dzieje się magia…
W Bunkrze Sztuki można zobaczyć portrety m.in. Jacka Majchrowskiego, Wisławy Szymborskiej, medyków czy kioskarki, u której artysta codziennie kupował gazetę. Łącznie, w przestrzeni wystawy znalazło się ponad 50 obrazów.
– Tworzenie portretu to magia. Gdy przystępuję do malowania, wiem, że mogę ponieść klęskę albo uzyskać to, na co liczę, czyli sukces. Jeśli „złapię” elementy koloru w różnych postaciach, nakładam je, a one się sumują i tworzą oblicze osoby portretowanej – mówi Leszek Sobocki.
Artysta świadomie nawiązuje do malarstwa barokowego i młodopolskiego, co jest najbardziej widoczne w prezentowanym w Bunkrze Sztuki cyklu „Udręka”.
„Szczególne pokrewieństwo, zarówno w metaforycznym wyrazie, jak i w ekspozycji ego, łączy go z Jackiem Malczewskim. Spojrzenie obu twórców zawsze skierowane jest na widza” – czytamy w opisie wystawy.
Warto zaznaczyć, że autoportrety artysty, które można oglądać w galerii sztuki współczesnej, reprezentują postawę krytyczną, ironiczną i czasami moralizatorską. A te są widoczne przede wszystkim w autoportretach z cyklu „Kibole” czy pracach dotyczących sytuacji społeczności LGBT.
Leszek Sobocki to artysta wizualny i pisarz. Współzałożyciel i członek Grupy Wprost. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Modena Museet w Sztokholmie, galerii Albertina w Wiedniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopju i polskich muzeach narodowych.
Wystawę „Portrety krakowian” można oglądać do 9 stycznia 2022 roku. Ekspozycja jest prezentowana w Bunkrze Sztuki, który obecnie działa w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.