Rozpoczęła się rozbudowa ul. Fortecznej. Prace potrwają przez rok

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na południu miasta ruszyła ważna inwestycja drogowa. Rozbudowany zostanie fragment ul. Fortecznej, na odcinku od ul. Zakopiańskiej do ul. Zawiszy.

To jedno z bardzo istotnych połączeń drogowych dla mieszkańców osiedla Kliny. O ile jednak fragment ulicy Fortecznej od skrzyżowania z ul. Borkowską ma wystarczającą szerokość i chodnik po jednej stronie, to bliżej ul. Zakopiańskiej droga się zwęża, nie ma chodników, a są też miejsca, gdzie trudno jest wyminąć się dwoma samochodami.

Stąd decyzja, by fragment ulicy Fortecznej gruntownie rozbudować. – Prace obejmą odcinek od ul. Zakopiańskiej do ul. Zawiszy. Pojawi się nowa jezdnia, chodniki oraz oświetlenie, w pierwszej kolejności roboty będą dotyczyć budowy odwodnienia i przebudowy sieci podziemnych – zapowiada Janusz Zagórski, dyrektor ds. inwestycji w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Zamknięty fragment

By sprawnie przeprowadzić tak daleko idące zmiany, prace będą prowadzone w dwóch etapach i będą wiązały się zamykaniem fragmentów ulicy dla ruchu, przy czym przez cały czas zachowane będzie dojście i dojazd do posesji.

W ramach pierwszego etapu od poniedziałku 4 kwietnia fragment ul. Fortecznej, od Zakopiańskiej do budynku hotelu przy ul. Fortecznej 22 zostanie zamknięty dla ruchu. Objazd dla ruchu ogólnego będzie poprowadzony przez ul. Doktora Judyma. Ten etap robót potrwa do sierpnia.

Co się zmieni?

Po rozbudowie jezdnia ul. Fortecznej będzie mieć przynajmniej 5,5 m szerokości. Powstaną chodniki o szerokości dwóch metrów i to, co istotne, po obydwu stronach. Przebudowane będą wjazdy na posesje. Zamontowane zostaną nowe ledowe latarnie.

W rejonie hotelu oraz przy skrzyżowaniu z ul. Zawiszy przewidziano wyniesione przejścia dla pieszych, z pasami medialnymi dla osób niedowidzących. – Komfort korzystania z tej ulicy, zarówno dla kierowców jak i dla pieszych, będzie znacznie wyższy niż obecnie. Bardzo istotna jest też poprawa bezpieczeństwa, na którą wpłynie m.in. budowa chodników czy uspokojenie ruchu w miejscach uczęszczanych przez pieszych – dodaje dyrektor.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice