Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim. 558 projektów czeka na głosy

Najbliższe dwa tygodnie to czas, w którym każdy krakowianin może zdecydować o zmianach w swojej najbliższej okolicy. Od 30 września do 14 października trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. Swoje zdanie można wyrazić online lub poprzez papierowy formularz.

Dla tych, którzy głosują co roku, nie ma w tej dziedzinie niespodzianek, ale warto przypomnieć najważniejsze zasady.

Dla każdego!

Po pierwsze, głosować może każdy mieszkaniec Krakowa, niezależnie od tego, gdzie jest zameldowany i ile ma lat. Również ci najmłodsi mogą mieć wpływ na miasto i swoją dzielnicę.

Trzy dzielnicowe, trzy ogólnomiejskie

Po drugie, każdy głosujący musi wybrać łącznie sześć projektów: trzy ogólnomiejskie i trzy dzielnicowe. Podczas głosowania przypisuje im odpowiednio po trzy, dwa i jeden punkt. Pełną listę projektów można znaleźć na stronie budzet.krakow.pl. Łącznie jest ich w tym roku 558, z czego 93 to projekty ogólnomiejskie, a 465 to projekty dzielnicowe – liczba projektów w poszczególnych dzielnicach różni się między sobą. Co ważne, głosujemy na projekty złożone w tej dzielnicy, w której mieszkamy.

Online lub na papierze

Po trzecie, głosować można zarówno online, jak i w wersji papierowej. W przypadku głosowania online trzeba założyć konto na stronie budzet.krakow.pl, podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób, które go nie mają, datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz dzielnicę, w której mieszkamy. Założenie konta trzeba potwierdzić poprzez sms. Raz założone konto pozostaje aktywne w kolejnych edycjach, więc ci, którzy już wcześniej głosowali, muszą się tylko zalogować. W razie potrzeby istnieje możliwość aktualizacji danych.

Ponieważ dla części mieszkańców głosowanie na papierze może być łatwiejsze, taka możliwość jest również zachowana. Aby oddać głos w punkcie do głosowania, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Adresy punktów, w których można oddać głos, można sprawdzić TUTAJ.

Zagłosować można tylko raz.

Naprawdę warto

Żadne inne głosowanie nie wpływa tak wymiernie i bezpośrednio na zmiany w naszej najbliższej okolicy. Dotychczasowe edycje budżetu obywatelskiego to już setki zrealizowanych projektów – od tych najmniejszych, jak posadzenie drzewa, ustawienie ławki czy montaż domków dla ptaków po duże, czasem wieloetapowe i drogie inwestycje, które całkowicie zmieniają wygląd danego miejsca. Takim przykładem mogą być choćby zmiany w rejonie Bagrów, gdzie niemal co roku realizowane są kolejne projekty BO.

Ze środków BO został też zrealizowany otwarty niedawno park kieszonkowy przy ul. Fabrycznej, gdzie wcześniej funkcjonował tylko dziki parking, a teraz można tam na różne sposoby spędzać wolny czas. Także w tym roku została oddany został do użytku Wiewiórkowy Ogród Krakowian: przy ulicy Dąbrowskiej w Czyżynach pojawiły się m.in. zjeżdżalnie, huśtawki i ścianka do wspinaczki, a  najmłodsi użytkownicy parku mają okazję poznać świat wiewiórek. Z kolei w rejonie stawu przy ul. Kaczeńcowej w Bieńczycach powstał Ogród nad Stawem, gdzie drewniane ławki ustawione nad brzegiem pozwolą na odpoczynek i obserwowanie przyrody.

Tegoroczna edycja przynosi kolejny rekord: do dyspozycji mieszkańców jest aż 38 milionów złotych, o trzy więcej niż przed rokiem. Za takie pieniądze można zrealizować naprawdę wiele pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Tak jak co roku, do realizacji przejdą projekty, które uzyskają największą liczbę punktów, aż do momentu wyczerpania środków przypisanych dla danej dzielnicy lub do puli zadań ogólnomiejskich.

Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi 7 listopada. Ostateczna lista projektów przeznaczonych do realizacji zostanie zatwierdzona do końca listopada.

News will be here