Rzeźby "botów" pojawią się na pl. Szczepańskim i w Pałacu Krzysztofory

Plac Szczepański w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

"Bot riders" to plenerowa wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego. Kilkumetrowe rzeźby pojawią się na pl. Szczepańskim i na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory. Otwarcie wystawy nastąpi 22 października.

Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń odbywających się w ramach Open Eyes Art Festival, który potrwa od 8 października do 19 listopada.

Artysta Paweł Orłowski konstruuje kilkumetrowe rzeźby botów, które mają ambicje „zamieszkać” na osiedlach, w parkach czy na lotniskach. Dzięki temu artysta – w erze post-człowieka i w kontekście futurystycznych lemowskich wizji – próbuje oswoić widzów z tym co nadejdzie.

– Artysta staje się w ten sposób demiurgiem, a jego awatary odbywają podróż z wirtualnej do realnej rzeczywistości, materializując się w postaci zgeometryzowanych, kanciastych biomorficznych rzeźb, botów czy jeźdźców konnych – informują organizatorzy wystawy.

Mapping inspirowany krakowską legendą

Otwarcie wystawy „Bot riders” jest planowane na 22 października o godz. 18.00 na pl. Szczepańskim. Natomiast godzinę później, na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory, odbędzie się mapping przygotowany przez Akademię Sztuk Pięknych.

Multimedialne wydarzenie inspirowane legendą „O jeźdźcach zaklętych w gołębie” odbędzie się w przestrzeni, w której znajduje się posąg jeźdźca.

– Mapping będzie artystyczną impresją – łącznikiem przeszłości z przyszłością. Futurystyczny jeździec nie oparł się zatem podroży w czasie – w odwrotnym kierunku niż ten, który pierwotnie obrał. Odrębna jest natomiast ,,Złota Tancerka” – rzeźba Orłowskiego, którą interpretować można jako wizualizację "geniuszu” lub "genius loci”, a oglądać w budynku Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20 – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

Wystawa „Bot riders”  to efekt współpracy artysty Pawła Orłowskiego z Akademią Sztuk Pięknych i Muzeum ASP w Krakowie oraz Muzeum Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto