Nowe bramki na lotnisku. Odprawa potrwa kilkanaście sekund [ZDJĘCIA]

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Od dziś na lotnisku Kraków-Balice można korzystać z dziesięciu nowo zainstalowanych bramek ABC do automatycznej odprawy granicznej.

– Cała procedura odprawy automatycznej trwa kilkanaście sekund, a pasażer nie ma bezpośredniego kontaktu z kontrolerem, choć wszystko odbywa się w pod nadzorem funkcjonariusza Straży Granicznej. Z punktu widzenia rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice to bardzo funkcjonalne i potrzebne rozwiązanie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który przekazał dzisiaj na ręce Straży Granicznej specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 5,6 mln zł.

– Przekazanie urządzeń służących do dokonywania automatycznej kontroli granicznej niewątpliwie usprawni proces takiej kontroli. Przyspieszenie odpraw podróżnych ma kluczowe znaczenie tym bardziej w sytuacji wykonywania przez funkcjonariuszy dodatkowych czynności, związanych z działaniami sanitarnymi. Ponadto, brak bezpośredniego kontaktu podróżnego z kontrolerem wpisuje się w działania prewencyjne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się zagrożeń epidemiologicznych – zaznacza komendant KOSG Stanisław Laciuga.

10 pasażerów w jednym momencie

System bramek ABC (Automated Border Control) jest przeznaczony do prowadzenia odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen, tj. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Chorwacji czy Albanii). Pasażer sam dokonuje wyboru dotyczącego formy kontroli pomiędzy standardową a automatyczną. Pięć z bramek  będzie przeznaczonych do odpraw osób wylatujących, a kolejne pięć dla pasażerów odwiedzających nasz kraj w strefie non Schengen. To sprawia, że w jednym momencie może być obsługiwanych dziesięciu pasażerów.

Zastosowanie najnowocześniejszych technik biometrycznych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Odprawiany pasażer postępuje zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie: umieszcza dokument na czytniku, gdzie zostaje on zeskanowany. Następnie, po pomyślnej weryfikacji, następuje otwarcie drzwiczek i kolejny etap kontroli, czyli porównanie danych biometrycznych zawartych w dokumencie z wizerunkiem osoby poddającej się sprawdzeniom. Gdy system potwierdzi, że dokumentem posługuje się osoba uprawniona, a sam dokument upoważnia do przekroczenia granicy, proces zostaje zakończony i pasażer opuszcza bramki.