Rzeźby nawiązujące do pandemii i wojny przed Nowohuckim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]

fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

Jeszcze przez kilka dni zwiedzający mogą oglądać rzeźby przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury. Dzieła te są odniesieniem do pandemicznej rzeczywistości oraz wojny w Ukrainie.

Wystawa plenerowa „Przestrzeń otwarta_zbliżenia” prezentowana jest w ramach 3. Krakowskich Spotkań Artystycznych. To projekt o charakterze festiwalu ukazujący twórczość krakowskich artystów – sztukę książki, sztukę papieru, grafikę, rzeźbę, rysunek i fotografię.

Pandemia i wojna

Hasło tegorocznej edycji festiwalu – Terytoria – dotyczy wielu obszarów ludzkiego funkcjonowania i prywatnej przestrzeni, która ograniczona jest różnymi normami lub uwarunkowaniami. W tym wypadku chodzi o pandemię Covid-19 oraz toczącą się wojnę w Ukrainie.

– Wystawa rzeźby w przestrzeni otwartej (publicznej) posiada w dookreśleniu tytułowym słowo „zbliżenie”, którego sens zdaje się trafnym odniesieniem do niedawno jeszcze oczekiwanego, ale i wymuszonego dystansu… – czytamy w opisie ekspozycji.

Rzeźby, które pojawiły się przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury, odnoszą się także do wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

– Prezentowane dzieła rzeźbiarskie to w pewnej części prace „świeże”, powstałe w okresie ostatnich miesięcy, będące także swoistym „ucieleśnieniem” tych emocji, odczuć i oczekiwań, jakie siłą rzeczy musiały się odłożyć w świadomości autorów, a wrażliwość i potrzeba twórczego odniesienia przełożona została na język rzeźbiarskiej formy – informuje kurator wystawy prof. Jan Tutaj.

Ekspozycja składa się także z dzieł, których rodowód jest nieco starszy. Jednak ze względu na uniwersalność oraz kontekst dopełniają przestrzeń. Autorami rzeźb są: Anna Drozd-Tutaj, Andrzej Franaszek, Dobiesław Gała, Paweł Jach, Dawid Królicki, Maria „Maja” Moroz, Jan Tutaj. Wystawę można oglądać do 26 czerwca.

comments powered by Disqus