FestivALT. Spacer po Płaszowie, koncert w Żydowskim Muzeum Galicja i performance

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przed nami 6. edycja FestivALTu, wydarzenia poświęconego polsko-żydowskiej sztuce współczesnej. W programie wystawy, projekcje filmowe, koncerty, audiowizualny performance oraz spacer po terenie dawnego obozu Płaszów.

– FestivALT to międzynarodowy kolektyw złożony z żydowskich artystów i aktywistów. Łączy on ich pasje w dziedzinie sztuki, teatru, interwencji artystycznych, jak i rozmów z publicznością. W tym roku chcielibyśmy zaprosić Państwa na kilkanaście różnych wydarzeń, które odbędą się w dniach od 24 czerwca do 6 lipca – mówi Justyna Kaszuba, jedna z organizatorek FestivALTu.

Twórcy rzucają wyzwanie stereotypom, promując nowe sposoby myślenia o kwestiach polsko-żydowskich we współczesnej Polsce.

– Chcemy tworzyć oraz promować sztukę zajmującą się kulturą, historią, pamięcią i tożsamością żydowską w Polsce, nie uciekając od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość – tłumaczy Magdalena Rubenfeld Koralewska, jedna z założycielek kolektywu.

Dyskusje, wystawy i performance

Wydarzenia, które znalazły się w tegorocznym programie FestivALTu, mają skłaniać odbiorców do refleksji. Na początek wspólny Szabat w Stakkato Art Center. Podczas inauguracyjnego spotkania odbędzie się wernisaż wystawy Renaty Guzery „Z ciemności”.

W trakcie FestivALTu zostanie zaprezentowana również ekspozycja Ewy Cieniak pt. „8 kobiet”. To cykl unikalnych, haftowanych niebieską nitką na bawełnianej tkaninie portretów, ukazujących obecne w przestrzeni publicznej Polki pochodzenia żydowskiego.

1 lipca uczestnicy będą mogli zobaczyć także performance „Gender Diasporist”, którego celem jest pokazanie absurdu i opresyjności prawa wobec jednostki. Tobaron Waxman, jako otwarcie transpłciowa osoba polsko-żydowskiego pochodzenia, połączy różne media i dziedziny wiedzy, by ukazać rozmaite aspekty wykluczenia, migracji, uchodźstwa i wpływu ingerencji granic państwowych na ludzkie ciało.

„Duchy Kóz” w Żydowskim Muzeum Galicja

W programie FestivALTu znalazły się również dwa koncerty. Pierwszy z nich to recital wybitnego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej Mikołaja Trzaski. Tytuł – „Duchy Kóz” – odnosi się do opowieści, zgodnie z którą wypasane niegdyś przez żydowskiego pasterza zwierzęta były zaczarowanymi przewodnikami stanowiącymi połączenie między dwoma światami, posiadającymi wiedzę o tajnym przejściu łączącym Szczebrzeszyn z Jerozolimą.

Drugi koncert to remiks opery „Robert Le Diable”, uważanej za najważniejsze dzieło Meyerbeera (kompozytora żydowskiego pochodzenia) i jedno ze sztandarowych dzieł romantyzmu. Na scenie zaprezentują się muzycy pod kierunkiem warszawskiego artysty żydowskiego – Natana Kryszka.

Coś dla miłośników kina i teatru

W tegorocznym programie wydarzenia nie zabraknie też propozycji dla koneserów filmu czy teatru. Chętni będą mogli wziąć udział w „Arjiv”, czyli audiowizualnym eseju, który stworzyła argentyńsko-polska artystka Julieta Lande, na podstawie materiałów zebranych do filmu dokumentalnego związanego z rekonstrukcją historii jej dziadków, którzy urodzili się w Polsce i przeżyli Holokaust.

Organizatorzy zapraszają również na spektakl „Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci”, którego motywem przewodnim jest tzw. syndrom drugiego pokolenia po Holokauście.

„Żyd, sąsiad, pies”

W ramach FestivALTu odbędzie się także historyczny spacer po terenie dawnego obozu Płaszów, który poprowadzi ekspert ds. prawa żydowskiego dotyczącego pochówków i cmentarzy – Aleksander Schwarz. Plenerowe spotkanie pod nazwą „Żyd, sąsiad, pies” ma pomóc w zrozumieniu często odmiennych oczekiwań, potrzeb i zasad, którymi kierują się odwiedzający to miejsce.

Wstęp na każde wydarzenie jest bezpłatny. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

News will be here