Pochód Lajkonika znów przejdzie ulicami Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

23 czerwca na ulicach Krakowa pojawi się barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez słynnego Lajkonika. Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych.

W zeszłym roku popłynął Wisłą. Teraz przemierzy trasę między Zwierzyńcem a Rynkiem Głównym przy akompaniamencie kapeli Mlaskoty. Po dwóch latach przerwy na ulice Krakowa wraca tradycyjny pochód Lajkonika. Orszak wyruszy o godz. 12:15, tuż po odegraniu hejnału mariackiego, sprzed siedziby Wodociągów Krakowa przy ulicy Senatorskiej 1.

­– Chcemy, aby w tym roku Lajkonik, oprócz przebycia swojej tradycyjnej trasy, przeszedł pod mostem Dębnickim i tam będzie chwilę na wodzie. Popłynie galarem, ponieważ chcemy poprzez to przypomnieć mieszkańcom, że Lajkonik jest z Wisły – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

O godz. 19:30 na scenie przed Wieżą Ratuszową odbędzie się finałowy taniec Lajkonika oraz odebranie „haraczu” z rąk prezydenta miasta. W rolę legendarnego konika zwierzynieckiego po raz 35. wcieli się Zbigniew Glonek.

Lajkonikowe konkursy

Oprócz tradycyjnego pochodu odbędą się także konkursy dla dzieci przygotowane przez Muzeum Krakowa. 23 czerwca na dziedzińcu klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu oraz na bulwarze Rodła w Krakowie najmłodsi będą mogli zaprezentować inscenizację pochodu Lajkonika.

Konkurs na najpiękniejszy orszak dedykowany jest uczniom klas I, II, III, IV szkół podstawowych oraz grupom przedszkolnym. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 czerwca.

Mój Lajkonik 2022 to druga konkursowa propozycja dla najmłodszych. Polega ona na wykonaniu rysunku postaci Lajkonika, orszaku bądź pracy nawiązującej do legendy o słynnym koniku zwierzynieckim. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci od 4 do 7 roku życia (I kategoria) oraz w wieku 8-10 lat (II kategoria).

Zdjęcia prac konkursowych, wykonanych dowolną techniką plastyczną lub w programie PowerPoint, można przesyłać do 19 czerwca. Więcej szczegółów na stronie www.muzeumkrakowa.pl

comments powered by Disqus