Są pieniądze, będą remonty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków, w związku z organizacją Igrzysk Europejskich, otrzyma z budżetu państwa 350 milionów złotych na inwestycje infrastrukturalne. Ta ogromna kwota pozwoli na dofinansowanie strategicznych zadań, ale też m.in. rekordowego programu nakładkowego.

– Igrzyska Europejskie niosą za sobą konkretne korzyści dla mieszkańców Krakowa. Dzięki wielomilionowemu wsparciu zrealizowane zostaną ważne remonty i modernizacje dróg, torowisk i chodników oraz budowy ścieżek rowerowych. Na dofinansowanie mogą liczyć również strategiczne inwestycje miejskie, do których można zaliczyć m.in. przebudowę al. 29 listopada, Królowej Jadwigi, Fatimskiej i Glinik, a także rozbudowę ul. Igołomskiej czy budowę węzła drogowego w Opatkowicach – wyliczał prezydent Jacek Majchrowski w dniu podpisania stosownej umowy z rządem.

100 ulic

Z punktu widzenia Zarządu Dróg Miasta Krakowa podpisanie umowy oznacza m.in. zielone światło dla realizacji zakrojonego na dużą skalę programu remontów krakowskich dróg. – Będą one realizowane w każdej dzielnicy, zarówno na głównych arteriach, jak i na osiedlowych ulicach – komentuje Piotr Trzepak, zastępca dyrektora ds. dróg w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Co istotne, na remontach nakładkowych zyskają nie tylko kierowcy. Tam, gdzie nie ma wydzielonej infrastruktury rowerowej, z gładkiego asfaltu skorzystają też rowerzyści, zwykle odnawiane są również chodniki.

Już działają

Pierwsze prace wystartowały już w marcu. Najpierw na al. Daszyńskiego, gdzie finalizowany jest remont odcinka od ul. Metalowców do Masarskiej, w obydwu kierunkach – prace zakończą się w przyszłym tygodniu. W drugiej połowie marca rozpoczęły się oczekiwane przez wielu kierowców roboty na ul. Prądnickiej, na której gładka nawierzchnia zostanie ułożona od Alej Trzech Wieszczów do wiaduktu kolejowego.

W planie na ten rok i początek kolejnego jest remont około 100 ulic lub ich fragmentów. Dokładną mapę z wskazanym odcinkami można znaleźć na stronie mapy.zdmk.krakow.pl.

– Dofinansowanie rządowe pozwoli nam w tym roku wykonać znacznie więcej prac, niż miało to miejsce w poprzednich latach. To będzie się wiązało z większą liczbą zmian w organizacji ruchu, ale będziemy starać się w taki sposób układać harmonogram robót, by były jak najmniejsze. Ostateczny efekt przyniesie odczuwalną poprawę dla użytkowników dróg – zapewnia dyrektor.

Nie tylko nakładki

Środki pochodzące z dofinansowania związanego z organizacją Igrzysk Europejskich Zarząd Dróg Miasta Krakowa będzie mógł również przeznaczyć na realizację wielu innych zadań, w tym dużych strategicznych inwestycji. W niektórych przypadkach to dokończenie prowadzonych już robót, a w pozostałych - przeprowadzenie prac w całości. Na liście znalazły się:

- rozbudowa ul. Igołomskiej
- rozbudowa ul. Łokietka od ul. Kaczorówka do ul. Na Zielonki
- modernizacja torowisk tramwajowych – rozjazd Bagatela
- przebudowa ul. Fatimskiej – na odcinku ok. 300 m
- przebudowa ul. Królowej Jadwigi – etapy od ul. Jesionowej do ul. Robla i od ul. Lajkonika do ul. Tondosa
- przebudowa ul. Glinik
- rozbudowa ul. Wrobela – od studni D51 do planowanego placu zawracania przy wałach Wisły
- rozbudowa ul. Fortecznej – od ul. Zakopiańskiej do ul. Zawiszy
- rozbudowa ulic: Rogozińskiego i al. Pokoju
- rozbudowa ul. Ważewskiego - etap I wraz z rozbudową ul. Zakarczmie – etap I
- budowa chodnika przy ul. Księcia Józefa w rejonie posesji nr 265 – 60 m
- budowa chodnika w ul. Mirowskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Skalną – 184 m
- budowa przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania ul. Fortecznej z ul. Narvik
- budowa chodnika - dla kompleksu przystanków "Park Skały Twardowskiego" przy ul. Tynieckiej
- budowa chodnika przy ul. Lubockiej – łącznie 1300 m
- budowa chodnika jednostronnego wraz z odwodnieniem przy ul. Bogucianka – 475 m
- budowa chodnika przy ul. Łokietka
- budowa drogi dla rowerów na odcinku ul. Stojałowskiego od skrzyżowania z ul. Porucznika Halszki do skrzyżowania z ul. Bojki – 2*1187 m
- budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Nawojki – 800 m
- budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jancarza – 1000 m
- budowa połączenia ul. Krupniczej z ul. Ingardena w zakresie wyznaczenia przejazdów rowerowych
- budowa drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Bunscha od ul. Czerwone Maki do ul. Babińskiego.

Do tego należy doliczyć inwestycje prowadzone przez Zarząd Inwestycji Miejskich: rozbudowę al. 23 Listopada, budowę układu komunikacyjnego dla obsługi Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu czy budowę kładki pieszo-rowerowej Grzegórzki-Zabłocie.