Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Lema

fot. DK

12 września przyszłego roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Decyzją sejmu przyszły rok będzie rokiem wybitngo pisarza, który zmarł w 2006 roku w Krakowie.

– Cieszymy się, że najczęściej tłumaczony polski autor, którego książki zostały opublikowane w 45 językach w milionach egzemplarzy, stanie się patronem nie tylko tych rocznicowych działań, które planujemy tutaj, w Krakowie – Rok Lema ogłoszony dziś przez Sejm RP będzie stymulował przyszłoroczną scenę literacką w całej Polsce – skomentowała ogłoszenie Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Wojciech Zemek, sekretarz pisarza dodał, że będzie to okazja do kolejnego bliskiego spotkania z twórczością Stanisława Lema nie tylko dla Polaków, ale też całego świata.

–  Mam również przekonanie, że to spotkanie przerodzi się w wieloletnią, literacką podróż, której stacją węzłową będzie otwarcie Planety Lem w Krakowie – stwierdza Wojciech Zemek.

Przygotowania

Jak informuje magistrat, Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowuje się do Roku Stanisława Lema już od kilku lat.  – Dzieje się tak za sprawą działań podjętych na rzecz budowy Planety Lem oraz corocznie organizowanych obchodów urodzin pisarza. Centrum Literatury i Języka Planeta Lem jest pierwszą tego typu inwestycją w Polsce – to połączenie wielofunkcyjnego centrum literackiego z nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną – czytamy w komunikacie.

Jak będą wyglądał krakowskie obchody Roku Lema? Urząd informuje, że głównym wydarzeniem będą same urodziny pisarza w dniach 12–14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

„Stanisław Lem będzie też bohaterem licznych wydarzeń, od Festiwalu Literatury dla Dzieci po Festiwal Sacrum Profanum. Postać i twórczość Lema znajdą swoje miejsce na deskach teatrów, w utworach muzycznych, na sympozjach i konferencjach planowanych na ten rok, a kontekst programu uzupełnią książki, których huczne premiery planuje Wydawnictwo Literackie”.

Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema będą zbierane w specjalnym serwisie roklema.pl.

comments powered by Disqus