Sinfonietta Cracovia. Miasto ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora

zdj. ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Na nowego dyrektora Sinfonietty Cracovii, poza działalnością związaną z dalszym rozwojem i funkcjonowaniem orkiestry, czekają także wyzwania związanie z realizacją Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku – informuje miasto.

Prezydent Krakowa ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Sinfonietty Cracovii. Kandydaci mogą składać dokumenty do 27 września.

Jakie wymagania musi spełnić nowy dyrektor? Jak czytamy w komunikacie miasta, konieczne są m.in. wiedza i doświadczenie dotyczące funkcjonowania rynku muzyki klasycznej, rynku fonograficznego i medialnego, umiejętności menadżerskie i znajomość specyfiki działania sektora finansów publicznych.

– Na nowego dyrektora Sinfonietty Cracovii, poza działalnością związaną z dalszym rozwojem i funkcjonowaniem orkiestry, czekają także wyzwania związanie z realizacją Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, w którym będzie się znajdowała siedziba Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia – informuje miasto.

„Ambitna koncepcja zrealizowana z nawiązką”

Dotychczasowy dyrektor miejskiej orkiestry – Jurek Dybał – sprawował swą funkcję do końca lipca. Kontrakt dyrektora rozwiązał w związku z rozwojem kariery dyrygenckiej. Współpracę z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa kontynuuje już jako dyrektor artystyczny.

– Przez dwie kadencje kierowania Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia udało mi się z nawiązką zrealizować złożoną w trakcie konkursu na dyrektora ambitnie nakreśloną koncepcję rozwoju Orkiestry. Zespół, który w momencie objęcia przez mnie stanowiska nie miał stałego miejsca codziennych prób obecnie czeka na Centrum Muzyki w przejściowej siedzibie z akustycznie dostosowaną i profesjonalnie wyposażoną salą prób. Dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich pracowników i władz miasta udało się znacznie poprawić warunki pracy i wynagrodzeń muzyków oraz przeprowadzić zespół „suchą stopą“ przez trudny okres pandemii. Udało się też wypracować standardy rekrutacji nowych muzyków, a także  wzmocnić jakość instrumentarium, poprzez doposażenie orkiestry w doskonały zestaw instrumentów smyczkowych i perkusyjnych – wyjaśnił w lipcu Jurek Dybał.

Czas na kolejny etap

Dyrektorka wydziału kultury urzędu miasta, Katarzyna Olesiak, pozytywnie oceniła współpracę z Dybałem. Pod koniec lipca poinformowała, że miasto przystępuje do prac nad rozpisaniem konkursu na nowego dyrektora Sinfonietty Cracovii.

Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury podkreślił, że nowa dyrektorka lub nowy dyrektor wprowadzi miejską orkiestrę w kolejny etap jej rozwoju.

– Trzymając kciuki za sukces nowych zawodowych wyzwań, jednocześnie cieszę się, że pod batutą Jurka Dybała zrealizowane zostaną wszystkie koncerty i trasy zaplanowane do lutego 2022 roku. Tymczasem niezwłocznie rozpiszemy konkurs, który – mamy nadzieję – wyłoni nowego lidera lub liderkę dla tej renomowanej orkiestry i wprowadzi ją w kolejny okres jej rozwoju — zapowiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

W gronie najlepszych

– Z dumą mogę podkreślić, ze pod moją dyrekcją zespół  nagrywał dla najlepszych wytwórni płytowych, takich jak Sony Classical czy Warner Classics. Za dokonania na polu fonograficznym otrzymaliśmy także wiele nagród i wyróżnień, z prestiżową „International Classical Music Award” na czele. Do występów w charakterze Honorowego Dyrygenta Gościnnego udało się przekonać cenionego wenezuelskiego wirtuoza batuty Rafaela Payare‘a (obecnie szefa legendarnej Orchestre symphonique de Montréal, który to stanowisko objął po Kencie Nagano). Orkiestra tak blisko związana ze śp. Prof. Krzysztofem Pendereckim jest odpowiedzialna za pielęgnowanie Jego pamięci i dorobku (…). Czuję się spełniony, że tak wiele udało się w tak krótkim czasie osiągnąć, ale przede wszystkim cieszę się z tego, że poza występami z tak renomowanymi artystami jak Gidon Kremer, Siostry Labèque, Elīna Garanča, José Carreras czy Cameron Carpenter, Sinfonietta Cracovia była także blisko mieszkańców i mieszkanek Krakowa, również tych najmłodszych, przybliżając muzykę klasyczną, nierzadko w niestandardowy sposób – podsumował Jurek Dybał.

comments powered by Disqus