Plenerowa wystawa „Pełno ich nigdzie”. Opowieść o historii Żydów przed Starą Synagogą

Plenerową wystawę fot. Marcin Czechowicz/mat.prasowe Muzeum POLIN

Od piątku na placu przed Starą Synagogą można oglądać plenerową wystawę „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprasza na krakowską odsłonę plenerowej wystawy „Pełno ich nigdzie”. Ekspozycję od 27 sierpnia do 19 września można zobaczyć na placu przed Starą Synagogą (ul. Szeroka 24). Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Krakowa i JCC Kraków.

Próba wypełnienia pustki

Na wystawę składają się wizerunki ponad 30 murali o tematyce żydowskiej, pochodzących z różnych miejsc Polski.

– To próba wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach. Murale przypominają o ich wielowiekowej obecności, a zarazem są formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. Za pomocą tej wystawy chcemy przybliżyć polsko-żydowską historię, a zarazem współczesne sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia, z którymi tworzymy program towarzyszący ekspozycji – mówi Żaneta Czyżniewska z Muzeum Polin.

Ekspozycja „Pełno ich nigdzie...” z założenia ma wpisywać się w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej i zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu historii Żydów.

Krakowianie zobaczą na wystawie m.in. mural upamiętniający rodzinę Bosaków - Żydów, którzy mieszkali w domu na Kazimierzu przez 400 lat, pracę Piotra Janowczyka przedstawiającą króla Kazimierza oraz jego legendarną ukochaną – Żydówkę Esterę; mural z Ireną Sendlerową autorstwa Dariusza Paczkowskiego oraz mural Marcina Wierzchowskiego na ścianie Żydowskiego Muzeum Galicja.

Wykłady, rozmowy, spacery

Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, na który składają się wykłady historyczne, rozmowy współczesnej społeczności żydowskiej, spacery miejskie śladami lokalnego dziedzictwa Żydów oraz warsztaty o kulturze żydowskiej.

W najbliższą niedzielę, 29 sierpnia, o 11:00 odbędzie się spacer „Kraków tak pięknie różny. O różnorodności przedwojennego żydowskiego Krakowa na podstawie historii osób pochowanych na Cmentarzu Nowym”, który poprowadzi Adam Musiał. Będzie to opowieść o rabinach i prawnikach, o profesorkach/profesorach i nauczycielach, o muzykach, artystach i fotografach, o sportowcach i żołnierzach, o wojownikach za Polskę i ofiarach polskiego nacjonalizmu.

Kolejny spacer „W służbie prawa. Wybrane sylwetki krakowskich prawników pochodzenia żydowskiego” zaplanowano we wtorek, 31 sierpnia, o 17:00. Poprowadzi Bartosz Heksel z oddziału Muzeum Krakowa Apteka Pod Orłem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus