Muzyka filmowa zaczaruje Kraków. Festiwal Muzyki Filmowej w plenerowej odsłonie

Festiwal Muzyki Filmowej tym razem nie w Tauron Arenie, a w plenerze. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Motywy muzyczne ze znanych filmów i seriali zabrzmią na żywo w parku Jordana w ostatni weekend sierpnia. Festiwal Muzyki Filmowej powraca po przerwie w plenerowej odsłonie.

14. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej potrwa od 28 do 29 sierpnia. W plenerze publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów ze znanych filmów i seriali. Na liście znalazły się m.in. Tańczący z wilkami”, „Niemoralna propozycja”, „Pożegnanie z Afryką”, „Wataha”, „Sukcesja” czy „Wikingowie”.

– Festiwal Muzyki Filmowej to globalne wydarzenie łączące kompozytorów, centra muzyki, akademie filmowe i inne festiwale. Na program składają się światowe premiery przygotowane przez solistów, aranżerów i kompozytorów. To taka kreatywna odpowiedź na czas pandemii – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Filmowo-muzyczna uczta

Filmowo-muzyczne wydarzenie rozpocznie się w sobotę. Tego dnia odbędzie się  „Gala FMF w trzech sezonach”. Na początek zabrzmi muzyka towarzysząca intrydze. W parku Jordana zabrzmią m.in. suity z „Króla” czy „Wiedźmina”.

Podczas koncertu zabrzmi również muzyka z serialu „Wataha” produkcji HBO. Twórca muzyki i zdobywca tegorocznego Fryderyka Łukasz Targosz, podczas koncertu odbierze zeszłoroczną nagrodę za najlepszą ścieżkę dźwiękową roku.

– Podczas sobotniego koncertu zagramy muzykę z trzeciego sezonu serialu. Tego samego wieczoru zabrzmi również muzyka z „Ukrytej gry”. Wystąpi Anna Karwan, która wykonuje tytułową piosenkę – mówi kompozytor Łukasz Targosz.

Środkowa część koncertu to czas na przejmujące osobiste historie – popularną piosenkę z „Euforii” śpiewaną w oryginale przez Billie Eilish i Rosalíę wykonają Natalia Nykiel i Kacha Kowalczyk z zespołu Coals. W programie znajdą się również m.in. „Sukcesja”, „Kraina Lovecrafta”, „Młody papież” i „Rok za rokiem”.

Na koniec zabrzmią dramatyczne, ilustrujące różnego typu rywalizację seriale: „Czarne lustro”, „Gambit królowej”, „Wikingowie” i „Ukryta gra”. Piosenkę „My Life Is Going On” z „Domu z papieru” zaśpiewa znana z wykonania oryginalnego hiszpańska wokalistka Cecilia Krull.

Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi Diego Navarro wspólnie z Katarzyną Tomalą.

Na koniec: „The Best of John Barry”

Festiwalowa niedziela rozpocznie się od FMF4Kids z muzyką z „Agi Bagi”, polskiego serialu animowanego promującego ekologiczne postawy wśród najmłodszych.

Tegoroczną edycję festiwalu zakończy koncert „The Best of John Barry”. W hołdzie wielokrotnie nagradzanemu twórcy, FMF Youth Orchestra wykona muzykę z m.in. „Pożegnania z Afryką”, „Tańczącego z wilkami” czy „Niemoralnej propozycji”.

Nie zabraknie muzyki z filmów o przygodach Jamesa Bonda. W programie utwory z „Pozdrowień z Rosji”, „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, „Diamenty są wieczne” i „Żyje się tylko dwa razy”.

Powrót w plener

Warto zaznaczyć, że w związku z sytuację epidemiczną, festiwal po wielu latach powraca w plener.

– Planowaliśmy, że festiwal odbędzie się w maju. Ostatecznie podjęliśmy jednak decyzję, że musi się on odbyć w terminie, w którym będzie możliwość spotkania na żywo. Scena w parku Jordana czeka już na najlepszych artystów, czeka na publiczność. Były obawy o pogodę, ale w sobotę według prognoz ma nie padać. Dzięki temu najważniejszy koncert się odbędzie – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.

Jeżeli w niedzielę pogoda nie dopisze, to planowane koncerty zostaną przeniesione na inny termin do Centrum Kongresowego Ice Kraków.

Szczegółowy program dostępny na oficjalnej stronie FMF.

comments powered by Disqus