Smok Geodeta, Fotograf czy Malarz. Za niecały miesiąc smocze rzeźby wyruszą w miasto. Najpierw pojawią się w Podgórzu i Krowodrzy, a za rok zagoszczą także w innych dzielnicach Krakowa.
„Smok co krok” to zwycięski projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego (edycja 2020), którego pomysłodawczynią jest Anna Jakubiak. Sześć smoczych rzeźb na wzór wrocławskich krasnali będzie można podziwiać w Krakowie pod koniec listopada.
Projekty figur zostały przygotowane przez znanych krakowskich rysowników: Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna. Z kolei ich wykonaniem zajął się Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. W lipcu zaprezentowane zostały trzy odlewy smoków. Kolejne trzy mają być gotowe w połowie listopada.
Najpierw Podgórze i Krowodrza
Obecnie realizowane są dwa zadania posadowienia smoczych figur w Dzielnicy XIII Podgórze oraz Dzielnicy V Krowodrza. Każda smocza rzeźba ma inny wygląd, nawiązujący do wybranego miejsca charakterystycznego dla danej dzielnicy.
W Podgórzu pojawią się: Smok Geodeta (al. Dembowskiego), Smok Fotograf (park Bednarskiego) i Smok z Rybą (kładka o. Bernatka). Natomiast w Krowodrzy będzie można znaleźć Smoka z Latawcem (park Jordana), Smoka z Mapą (park Krakowski) oraz Smoka Malarza (pl. Axentowicza).
– Termin posadowienia pierwszych figur planowany jest na koniec listopada br. – informuje Anna Latocha z biura prasowego urzędu miasta.
Smoczy szlak coraz bliżej
Jak na razie w Krakowie pojawi się sześć smoczych rzeźb, jednak w przyszłości będzie ich znacznie więcej. Figury zostaną połączone w trasę, a każda z nich będzie wyposażona w informację odnoszącą się do atrybutów smoka, które są nawiązaniem do tradycji i historii miejsca posadowienia. Ciekawostki te pojawią się na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskich stronach internetowych. W ten sposób powstanie smoczy szlak w Krakowie.
– W tym roku rozpocznie się również realizacja kolejnych smoczych szlaków w ramach Budżetu Obywatelskiego (edycja 2021) w Dzielnicach: VII Zwierzyniec, II Grzegórzki, I Stare Miasto (z zaznaczeniem, że figury lokalizowane będą poza obszarem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) – wyjaśnia Anna Latocha.
Posadowienie smoczych rzeźb w wyżej wymienionych dzielnicach planowane jest na drugą połowę 2023 roku. Projekt ma na celu poszerzenie oferty turystycznej Krakowa poprzez włączenie do zabawy rodzin z dziećmi. Podążając smoczym szlakiem będzie można zobaczyć wiele ciekawych miejsc i poznać ich historię.