Specustawa dla Krakowa przyjęta. Zgoda w sejmie

Światowe Dni Młodzieży fot. Krzysztof Kalinowski/Grupa LoveKraków.pl

Sejm w piątek rano przyjął specjalną ustawę, która ma pomóc w organizacji Światowych Dni Młodzieży. Na podstawie dokumentu specjalne uprawnienia uzyskuje wojewoda małopolski i policja. Na ekstra pieniądze i sprzęt medyczny mogą liczyć małopolskie szpitale. Dodatkowy zastrzyk finansowy dostanie także Kraków.

Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kukiz'15 oraz Nowoczesnej przyjął w piątek specustawę. Nowy akt prawny ma usprawnić przygotowania oraz organizację Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca odbędą się w Krakowie oraz w miejscowości Brzegi pod Wieliczką.  Za rozwiązaniem było 441 posłów, nikt nie głosował przeciwko.

Małopolski superwojewoda

– Przewiduje się̨, że w czasie tych uroczystości, które odbędą̨ się̨ w Częstochowie,  Oświęcimiu, a głównie w Krakowie weźmie udział nawet 3 mln młodych ludzi. W związku z tym, żeby zapewnić́ im właściwe bezpieczeństwo i warunki do spotkania z papieżem, przedkładane są̨ specjalne rozwiązania prawne, które mają zapewnić́ bezpieczeństwo uczestnikom Światowych Dni Młodzieży – mówił podczas debaty sejmowej poseł Edward Siarka, który w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych koordynował proces legislacyjny specustawy.

Przyjęty dziś akt prawny najwięcej uprawnień, ale i obowiązków przydziela wojewodzie małopolskiemu Józefowi Pilchowi. To przedstawiciel rządu w terenie musi do 15 maja wspólnie z organizatorem uroczystości, czyli Archidiecezją Krakowską opracować plan bezpieczeństwa oraz przekazać go m. in. do Komendanta Głównego Policji.

Policja dostała też tymczasowe, specjalne uprawnienia odnoszące się do uzyskiwania, gromadzenia oraz przetwarzania danych osobowych uczestników Światowych Dni Młodzieży. Jednak pozyskane informacje funkcjonariusze mogą przetwarzać jedynie do końca września. Po tym terminie wszystkie bazy danych związane z planowanym wydarzeniem muszą być usunięte ze zbiorów policji.

Wolontariusz do kontroli przez ABW

Ustawodawcy zwrócili uwagę na sprawdzenie osób, które organizują szereg spotkań religijnych oraz są wolontariuszami strony kościelnej. Takie osoby, na wniosek Archidiecezji Krakowskiej, mogą być sprawdzone szczegółowo przez policję. Jeśli dany człowiek na podstawie analizy policji może stanowić zagrożenie o charakterze terrorystycznym, to sprawa przechodzi pod skrzydła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po negatywnej weryfikacji przez funkcjonariuszy taka osoba może być wykluczona z przygotowań do ŚDM.

Wszyscy pasażerowie, którzy w czasie trwania wydarzenia będą przebywać na terenach kolejowych, jak np. dworce, muszą liczyć się z możliwością zrewidowania bagażu. Jednak musi istnieć podejrzenie, że dana osoba popełniła lub może popełnić wykroczenie lub przestępstwo.  Straż Ochrony Kolei uzyskała też prawo do nagrywania obrazu i dźwięku i przechowywania materiałów maksymalnie 30 dni w swoich rejestrach.

Sprzęt medyczny dla szpitali

Specustawa obowiązek zabezpieczenia medycznego ceduje na wojewodę małopolskiego. To przedstawiciel rządu musi określić, ile karetek pogotowia, namiotów szpitalnych, sprzętu medycznego jest potrzebne do zapewnienia zdrowia i życia uczestnikom ŚDM. Jednostki opieki zdrowotnej za wykonaną pracę dostaną dodatkowe wynagrodzenia.

Szpitale mogą liczyć na sprzęt, który zostanie zakupiony ze środków budżetu państwa specjalnie na Światowe Dni Młodzieży.  Wojewoda małopolski do 1 października przekaże aparaturę, karetki pogotowia czy środki łączności według swojego uznania do wybranych placówek.

Nadajniki bez pozwolenia

Zakup sprzętu, zamówienie usług czy prac budowlanych związanych z organizacją ŚDM nie musi przechodzić długiej ścieżki procedury zamówień publicznych. Paweł Majewski, minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapewniał posłów, że taki zapis musiał znaleźć się w specustawie, bo zostały „zdiagnozowane opóźnienia” w przygotowaniach, a uproszczona procedura ma zagwarantować szybsze zakupy.

Nowy akt prawny przewiduje, że na terenie Krakowa oraz w Brzegach operatorzy komórkowi mogą stawiać bez specjalnych pozwoleń tymczasowe nadajniki. W normalnych warunkach właściciele masztów muszą uzyskać pozwolenie budowlane, którego załatwianie może trwać nawet kilka miesięcy.  – Chodziło o to, aby nie trzeba było uzyskiwać́ specjalnych pozwoleń na montaż̇ tych tymczasowych urządzeń – argumentował poseł Edward Siarka.

Pieniądze dla Krakowa

Ekstra pieniędzy od wojewody mogą oczekiwać samorządy Krakowa i Wieliczki. Urzędnik rządowy może udzielić dodatek budżetowy dla stolicy Małopolski na finansowanie zadań związanych z dostarczeniem wody pitnej, odprowadzeniu ścieków czy funkcjonowania transportu zbiorowego.