Spółka Skarbu Państwa zajmie się przygotowaniem infrastruktury szpitala tymczasowego

Wnętrze szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie fot. KPRM

Spółka Skarbu Państwa Chemobudowa Kraków otrzymała od ministra zdrowia polecenie w zakresie wykonania prac adaptacyjnych związanych z budową tymczasowego szpitala w kompleksie Expo Kraków.

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera poinformował dziś w rozmowie z Wirtualną Polską, że Mateusz Morawiecki podpisał kilka godzin wcześniej decyzje dla sześciu spółek Skarbu Państwa zobowiązujące je do budowy tymczasowych szpitali. W tej grupie znalazły się m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP.

Chemobudowa przystosuje halę Expo Kraków

Jak potwierdziliśmy w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, taką decyzję otrzymała również spółka Chemobudowa Kraków, która – jak podaje rzeczniczka wojewody – będzie musiała przeprowadzić prace adaptacyjne w halach centrum targowego Expo Kraków przy ulicy Galicyjskiej.

– Łącznie będzie to co najmniej trzy tysiące dodatkowych łóżek. (…) Te spółki mają jak najszybciej przygotować kolejne łóżka w szpitalach tymczasowych – powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że w służbie zdrowia dostępne są jeszcze miejsca dla chorych, ale w dużych aglomeracjach jest to „bardzo poważny problem”.

Dwa tymczasowe szpitale w Krakowie

Drugi tymczasowy szpital w mieście w Expo Kraków ma pomieścić ok. 400 chorych. Jego prowadzeniem zajmie się dyrekcja nowohuckiego szpitala im. Rydygiera.

Przypomnijmy, że pierwszy szpital, docelowo na 200 łóżek, powstał w kompleksie medycznym przy ulicy Kopernika 50 oraz ul. Botanicznej. Do tego celu został wykorzystany budynek dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof.

– Obiekt ten posiada pełną infrastrukturę, pozwalającą na przyjmowanie pacjentów w najcięższym przebiegu choroby COVID-19. Docelowo można w nim stworzyć nawet 200 łóżek internistycznych oraz 50 stanowisk intensywnej terapii. Oczywiście będzie to możliwe dopiero po zapewnieniu odpowiedniej liczby personelu – nie tylko wywodzącego się ze Szpitala Uniwersyteckiego – mówił w poniedziałek Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.