Sportowe Bulwary Wiślane

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kto nie zna i nie lubi krakowskich bulwarów? Równie popularne były wśród krakowian związane z nimi sportowe projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

Wielu wybiera ja na opalanie i odpoczynek, spacery, bieganie oraz jazdę na rowerze lub rolkach. Można je jednak wykorzystać na wiele innych sposobów. Dwie inicjatywy mieszkańców zostały zrealizowane dwa lata temu w ramach dzielnicowych projektów budżetu obywatelskiego.

„Chodź na kijki”

Szczególnie modne wśród seniorów zajęcia z nordic walking odbywały się na ścieżkach wzdłuż Wisły latem 2016 roku. Panie i panowie spotykali się popołudniami i wieczorami przy stadionie na placu Na Groblach, po czym wyruszali na zaplanowaną wcześniej trasę. Kto miał swoje kijki, chodził z nimi. Kto dopiero stawiał pierwsze kroki, mógł wypożyczyć sprzęt kupiony w ramach projektu „Chodź na kijki” – 15 par nowych kijków.

Łączny koszt prowadzenia zajęć wyniósł 3790 złotych. Podstaw tej aktywności ruchowej uczyła zatrudniona instruktor. – Zajęcia były bardzo dobrze odbierane przez seniorów. Mogli dowiedzieć się jak prawidłowo przeprowadzić rozgrzewkę i poprawnie chodzić z kijkami,  bo wiemy, że nieodpowiednia technika może zaszkodzić, a nie pomóc. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Starego Miasta i ościennych dzielnic – podkreśla Edyta Krauss, dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Zachód” i koordynatorka projektu.

Ćwiczenie z Finlndii

Nordic walking wymyślony został w Finlandii i najpierw był częścią treningów biegaczy narciarskich. Może być uprawiany praktycznie przez każdego. Bezpiecznie maszerować mogą osoby o różnej kondycji i tuszy. Regularne ćwiczenia usprawniają układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, odciąża stawy, rozwija wszystkie mięśnie nóg i wiele mięśni rąk, tułowia, ramion i barków. Co ważne, marsz z kijkami pozwala spalić nawet 40 procent więcej kalorii, niż podczas zwykłego chodu.

„Sportowe Bulwary”

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie postawił na Bulwarze Inflandzkim niedaleko ulicy Paulińskiej urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzy. Pojawiły się także stoły do gry w ping-ponga i szachy. Koszt zakupu potrzebnych elementów i wykonanie prac wyniósł 60 tysięcy złotych.

Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego udało się wzbogacić bulwary o miejsce do ćwiczeń, które jest dostępne przez cały rok, 24 godziny na dobę. „Dostęp do urządzeń będzie darmowy, więc może służyć w utrzymaniu lepszej kondycji tym mieszkańcom, których nie stać na zakup abonamentów w płatnych siłowniach” – wyjaśniali autorzy projektu „Sportowe Bulwary”.

Podkreślali, że kompleks sportowo-rekreacyjny aktywny wypoczynek wszystkim mieszkańcom i sprawi, że bulwary staną się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Ze sprzętu na świeżym powietrzu korzysta wiele osób. Można spotkać rodziny z dziećmi i seniorów, którzy umilają sobie jesień życia partyjkami szachów czy zatrzymują się, by chwilę poćwiczyć w ramach przerwy podczas rowerowej przejażdżki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus