Startuje Festiwal Teatrów Ulicznych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W piątek startuje kolejna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych. Przez trzy najbliższe dni teatralne pokazy będzie można oglądać w różnych miejscach Krakowa.

34. ULICA została podzielona na dwie części: lipcową i wrześniową. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło „Dziwne zdarzenia. Reaktywacja”. Pierwsze pokazy rozpoczną się w piątek o godz. 16.00. Festiwal zainaugurują przedstawienia „Klaun w balonie" Teatru Szczęście i „Stara zagroda” Teatru Wagabunda.

Teatr w plenerze

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć w plenerze m.in. widowisko ogniowe „Ja gore” czy przedstawienia „Eurydyka”, „Monsier Charlie”, „DROM – ścieżkami Romów”, „Ławka”, „Kawaler”, „Hold on!” czy „Pelat”. W sobotę i niedzielę na Rynku Podgórskim zaplanowano wydarzenia w ramach projektu EOG „Cztery odcienie teatru”. Wystąpią Bogumiła Delimata La Bogusha & Cristo Osorio oraz Tatarski Zespół Buńczuk.

Plenerowe spektakle będzie można oglądać na Rynku Głównym, Małym Rynku, Rynku Podgórskim i przy Tauron Arenie.

W programie nie zabraknie propozycji Teatru KTO. 9 lipca teatr zaprezentuje „Zapach czasu” – plenerową inscenizację Jerzego Zonia, w której reżyser przywołuje zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami świat dzieciństwa. Dzień później, 10 lipca zaplanowano widowisko „Ślepcy”, a w niedzielę – spektakl „Peregrinus”.

– W trakcie festiwalu zaprezentujemy spektakle pełne refleksji nad kondycją ludzką. Jeden z nich, czyli „Ślepcy” opowiada o ślepocie i tym, co może z nami zrobić pandemia – przyznaje Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Przeprowadzka do Podgórza

Druga część festiwalu potrwa od 4 do 5 września. Zgodnie z zapowiedziami Jerzego Zonia, nie jest jednak pewne, czy wszystkim zagranicznym artystom uda się dotrzeć do Krakowa. Powód? Pandemia i obostrzenia.

– Chcemy odlepić etykietę, że festiwale teatrów ulicznych to letnie wydarzenia. Może za rok, dwa lata uda nam się zorganizować takie wydarzenie w październiku. Dzięki temu festiwal stanie się takim całorocznym świętem naszego teatru – mówi Zoń.

Kolejna odsłona festiwalu ma być połączona z otwarciem nowej siedziby teatru przy ul. Zamoyskiego w Podgórzu.

– Naszą ambicją jest, by Rynek Podgórski stał się stolicą krakowskich plenerów. Aby było to miejsce pełne dobrej energii, aktywizacji mieszkańców i edukacji młodego widza – zaznacza Jerzy Zoń.

comments powered by Disqus