W nawiązaniu do tradycji, muzycznie i iście poetycko – tak zapowiada się przedostatni weekend listopada. Sprawdźcie, co będzie się działo w Krakowie w te pochmurne dni. Oto subiektywny przegląd wydarzeń.
Nocna przygoda w Teatrze im. Słowackiego
W piątek, 22 listopada Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza do wzięcia udziału w niezwykłej przygodzie, która będzie okazją do nocnego doświadczanie teatru, historii i duchów, które zamieszkują jego mury. Pełna napięcia i nagłych zwrotów akcji wędrówka jest jedyną w swoim rodzaju możliwością zobaczenia pomieszczeń i zakamarków, które na co dzień strzeżone są przed okiem widza.
Więcej o wydarzeniu pisaliśmy poniżej:
Muzyka łączy - koncert galowy 17. Festiwalu Twórczości Korowód
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert galowy „Muzyka łączy”, będący kulminacją 17. Festiwalu Twórczości Korowód. Wieczór pełen magii i dźwięków odbędzie się 23 listopada o g. 19.00 na scenie NCK, gdzie spotkają się artystyczne dusze, by wspólnie celebrować potęgę muzyki.
Wystąpi zespół Micromusic Acoustic Trio, znany z unikalnych aranżacji i emocjonalnych występów, niezrównana Magda Umer, której głos przeniesie nas w krainę lirycznych uniesień oraz Bartek Kulik z zespołem „Późne Lato” - laureat konkursu „Piosenkarnia” z 2023 roku, który zaskoczy nas świeżością i oryginalnością w utworach opowiadających historie pełne pasji i refleksji.
„Przygotujcie się na wieczór, który połączy różnorodne muzyczne światy, pokazując, że muzyka naprawdę łączy” – podkreślają organizatorzy.
Osadzanie Chochoła na pamiątkę słynnego wesela
20 listopada 1900 roku w dworku Włodzimierza Tetmajera odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny uwiecznione przez Stanisława Wyspiańskiego. Muzeum Rydlówka od przeszło pół wieku świętuje te najsłynniejsze bronowickie zaślubiny. W sobotę, 23 listopada, przez Bronowice Małe przejdzie weselny orszak, by wspólnie z mieszkańcami wziąć udział w osadzaniu chochoła.
W sobotę Bronowice znów będą żyły słynnym weselem. Przez dzielnicę przejdzie korowód weselny, a przed dworkiem, w którym Wyspiański podpatrywał tańczących weselników - odbędzie się osadzanie chochoła.
Muzeum Krakowa, którego oddziałem jest Rydlówka, wyjaśnia, że osadzanie chochoła nie ma źródeł w żadnych ludowych obrzędach, nie odbywało się również w dawnych Bronowicach. Od 55 lat funkcjonuje jako lokalna tradycja nawiązująca do słynnego wydarzenia. Uroczyste okrycie krzewu róży słomą to upamiętnienie rocznicy wesela Lucjana i Jadwigi Rydlów i oddanie hołdu autorowi arcydramatu „Wesele” – Stanisławowi Wyspiańskiemu.
Program wydarzenia
- godz. 11.00 – korowód weselny wyruszy spod Stodoły Bronowickiej (ul. Pod Strzechą 16c) i przemaszeruje do Rydlówki. To okazja do wspólnego przeżycia obrzędów weselnych, śpiewu i tańca. W przypadku skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych korowód zostanie odwołany.
- ok. godz. 12.00 – uroczystość osadzania chochoła przed Rydlówką. Wydarzenie rozpocznie się z chwilą, gdy do Rydlówki dotrze barwny korowód.
- od godz. 15.00 do 17.30 Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzania performatywne, podczas których zwiedzający będą mogli zwiedzić wnętrze Rydlówki.
Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc w cenie biletu na wystawę.
Bajania ludowe w Klubie Płaszów. Muzyczna opowieść w folkowych rytmach
Polska muzyka ludowa w nowym wydaniu – łączącym teksty i melodie nadwiślańskich pieśni z unikatowymi brzmieniami akordeonu i różnorodnością muzycznych barw, którą oferują instrumenty perkusyjne. A wszystko to w nowoczesnych aranżacjach – z elementami muzyki poważnej, ethno, jazzu oraz improwizacji. Koncert „Bajania ludowe” odbędzie się 23 listopada, w sobotę , o godz. 17.00 – w Klubie Płaszów, filii Centrum Kultury Podgórza (ul. Gumniska 32).
Inspiracją do powstania projektu artystycznego „Bajania ludowe” było przywiązanie tworzących go muzyków do rodzimych utworów folklorystycznych. Ich niezwykle osobisty stosunek do polskiej tradycji i kultury stał się motywacją do syntezy tych wartości z bogactwem otaczającego nas świata muzycznego – zarówno tego osadzonego w przeszłości, jak i nam współczesnego. Artyści postanowili zaprosić publiczność do wysłuchania muzycznej (trwającej ok. 75 minut) opowieści o jedynym w swoim rodzaju polskim folklorze, ludowej tradycji śpiewania pieśni, a także swojej fascynacji współczesną muzyką zza oceanu.
800. Krakowski Salon Poezji
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 24 listopada o godz. 12:00 na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru. W załączniku zapowiedź Salonu Poezji, którą specjalnie na tę okazję przygotowała Anna Dymna.
To poetyckie spotkanie zainspirowane przez nową dyrekcję narodowej sceny będzie zapowiedzią szerszej inicjatywy, czyli sobotniego Salonu Tańca. W ten symboliczny sposób chcemy nawiązać do tradycji miejsca – Sali Modrzejewskiej, gdzie w przeszłości odbywały się rauty i bale krakowian.
Poetycki „Bal” odbędzie się wyjątkowo na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru z udziałem: dyrektorki Doroty Ignatjew, zastępcy dyrektorki ds. artystycznych Jakuba Skrzywanka oraz Anny Dymnej, Wojciecha Bonowicza, Bronisława Maja, Krzysztofa Orzechowskiego, Jacka Romanowskiego, a także Muzycznych Aniołów Salonu: Doroty Imiełowskiej i Haliny Jarczyk.
Wybrane przez Annę Dymną i Wojciecha Bonowicza wiersze czytać będą: Dorota Ignatjew, Anna Radwan, Alicja Wojnowska, Roman Gancarczyk, Krzysztof Orzechowski, Łukasz Szczepanowski i Krzysztof Zawadzki.