3 mln zł znalazło się w przyszłorocznym budżecie Krakowa na remont kultowego okrąglaka w parku Jordana.
Zadanie „Wyremontujmy Jordanówkę dla mieszkańców” to projekt, który złożyła do budżetu obywatelskiego, krakowska aktywistka Natalia Nazim.
Z uwagi na szacowany koszt prac przy „Jordanówce” nie mógł zostać poddany pod głosowanie. Po prostu było to za drogie zdanie. Przypomnijmy, maksymalna kwota na zadanie wynosi 1,52 mln zł.
„Dzięki wsparciu Pana Prezydenta Aleksandra Miszalskiego i Pani Prezydentki Marii Klaman udało się jednak zabezpieczyć środki finansowe na remont „Jordanówki”. Jest zatem realna szansa, że już niedługo będziemy mogli korzystać z tego miejsca! Bardzo dziękujemy wszystkim 1568 mieszkańcom, którzy podpisali się pod petycją „Oddajmy Jordanówkę mieszkańcom” i 1173 osobom, które wzięły udział w konsultacjach społecznych. To nasz wspólny sukces!” – napisała w swoich mediach społecznościowych Nazim.
Budynek w opłakanym stanie
Od dawna wiadomo, że okrąglak jest w złym stanie technicznym. Swego czasu była mowa o tym, że trzeba go będzie wyburzyć. Później okazało się, że nie będzie to konieczne. W grę wszedł kompleksowy remont, na który do tej pory nie znaleziono środków.
Przypomnijmy, miasto dwa lata temu, w 2022 roku przeprowadziło konsultacje społeczne. Na pytanie, jaką funkcję powinien spełniać budynek pawilonu „Jordanówka”, najwięcej osób odpowiedziało, iż kulturalną. Chodzi o możliwość organizacji wystaw czasowych, imprez plenerowych czy utworzenie obiektu typu klubokawiarnia.
„Kolejną najczęściej wybieraną funkcją dla budynku pawilonu „Jordanówka” była funkcja społeczna, do której zostały przypisane następujące elementy: klub seniora, miejsce dla aktywnej młodzieży, miejsce integracji sąsiedzkiej z przestrzenią na inicjatywy mieszkanek i mieszkańców” – czytamy w raporcie.
Mieszkańcy opowiedzieli się również za funkcją gastronomiczną. W odpowiedzi „Inne” aż 362 ankietowanych wskazało, że w „Jordanówce” powinna mieścić się kawiarnia lub cukiernia.
Jeszcze w lipcu tego roku przedstawiciele magistratu podkreślali, że koszt inwestycji, biorąc pod uwagę inflację, będzie zapewne nieco wyższy niż wcześniej podawano (była mowa o kwocie ok. 5,6 mln zł). „Termin oraz czas realizacji zadania będą możliwe do określenia po zabezpieczeniu pieniędzy na ten cel” – przekazali.
Po remoncie w budynku ma się znaleźć m.in. całoroczna kawiarnia. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej przekonują, że okrąglak jest pod ich stałą opieką i że na bieżąco usuwają graffiti z jego ścian.
Więcej o przyszłorocznym budżecie można przeczytać poniżej: